Podle Pavla Koudely, vedoucího stavebního úřadu v Polné na Jihlavsku, je kříž na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku nebezpečný svému okolí.

„Zahájíme správní řízení o odstranění stavby,“ řekl včera Deníku Pavel Koudela. Úředníci se včera přišli podívat na místo, kde policie našla masový hrob údajných obětí poválečného vyřizování účtů mezi Čechy a Němci. Úředníci tam usoudili, že nelze zjistit, jak je asi čtyřmetrová železná konstrukce kříže ukotvena. Paty kříže jsou totiž pouze zahrabané hlínou.

„Stavebník musí dodatečně požádat o povolení stavby. Během správního řízení musí doložit posudek od statika a nechat si zaměřit pozemek, kde kříž stojí, protože nelze zjistit, jestli je na soukromém, nebo státním pozemku,“ upozornil na problémy Pavel Koudela. Ten podotkl, že v žádném případě nemá zájem nechat kříž odstranit. „To by budilo další vášně, takže doufám, že stavebník doloží všechna potřebná povolení,“ dodal Koudela.

Kříž nechal v místě nálezu masového hrobu postavit aktivista Milan Litavský z Dobronína. Jde již o druhý kříž. První – dřevěný – zatím neznámí vandalové nejprve zhanobili protiněmeckými výroky a poté ho někdo podřízl. Litavský se proto rozhodl, že postaví mnohem odolnější památník, který ho přišel asi na sto tisíc korun.
Slovní napadání

Litavský Deníku řekl, že podle jeho názoru kříž nebezpečný okolí není. „Je nebezpečný pouze pro komunisty v Dobroníně,“ utrousil na adresu komunistického starosty obce Jiřího Vlacha. Ten sice označil kříž na Budínce za monstrum, ale jinak nemá nic proti tomu, aby tam byl.

„Chceme jen, aby stavba měla všechna povolení, která má mít, a byla bezpečná,“ dodal Jiří Vlach.

Milan Litavský si je vědom, že bude muset památník úředně zlegalizovat. „Vyjádření statika mám a pozemek nechám zaměřit. Potom se ho pokusím vykoupit,“ řekl k aktuálním problémům Milan Litavský.

Úřad v Polné kromě kříže řeší také spor mezi Litavským a starostou Vlachem kvůli vzájemnému slovnímu napadání. Zatím není pravomocně rozhodnuto. Spor mezi oběma muži ale zřejmě jen tak neskončí. Litavskému se nelíbí, že vedení radnice v Dobroníně kvůli stavbě kříže zalarmovalo stavební úřad i policii, a tak chystá protiúder.

„Podám oznámení na policii kvůli několika místům v obci, kde jsou poničené chodníky, schodiště a silnice, které jsou pro lidi také nebezpečné. Takže když má starosta takovou obavu o bezpečnost kvůli kříži, tak by se měl také zabývat situací v obci,“ prozradil Deníku další plány Milan Litavský.

Vlach vzápětí na Litavského vyjádření reagoval. „Ať pan Litavský dělá, co umí. Jsem přesvědčen, že místa, o kterých mluví, nejsou v takovém stavu, aby ohrožovala něčí zdraví,“ prohlásil Jiří Vlach.