Nový most a lávka pro pěší, která má zvýšit bezpečnost chodců. Stavbu za více než dvanáct milionů korun v Bílku u Chotěboře financuje Kraj Vysočina, částečně se na ní bude podílet i město Chotěboř. Začne během několika dnů.

Podle Hany Strnadové, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Kraje Vysočina, bude celá stavba, po jejímž provedení místní už dlouho volají, stát 12,5 milionu korun.

Kraj už vybral firmu z Vysočiny, která bude celou akci provádět. Stavební práce začnou naplno již za několik dnů. Most, který má projít rekonstrukcí, se nachází poblíž penzionu Bílek směrem k železniční zastávce.


Částkou jeden a půl milionu korun se na celé investici bude podílet i město Chotěboř. Jak vysvětlil tajemník Městského úřadu v Chotěboři Jiří Fišera, bude za tyto peníze postavena podél nového mostu lávka pro pěší. „ Tím se výrazně zvýší bezpečnost chodců, kteří chodí pravidelně na vlakovou zastávku v Bílku. Hlavně v zimních měsících,“ zdůraznil tajemník.

Chodci v nebezpečí
Podle předsedkyně osadního výboru v Bílku Stanislavy Simandlové si tamní obyvatelé dlouho stěžovali na problematickou cestu přes most, kde jsou chodci ohrožováni projíždějícími automobily, které často ani nerespektují stanovenou rychlost při průjezdu obcí. Bílecký osadní výbor stavbu lávky pro pěší požadoval už několik let a rozhodnutí kraje jenom vítá.

„Jsme rádi, že se lávka pro pěší začne konečně stavět. Při takovém provozu, jaký v Bílku je, hlavně v turistické sezoně, je cesta přes most nebezpečná,“ potvrdila Marie Krajíčková, majitelka soukromého penzionu v Bílku.

Radost jí však poněkud kalí skutečnost, že přestavba mostu a budování lávky bude znamenat právě v sezoně nepříjemné dopravní omezení a s tím související systém objížděk.
Ode dneška do konce října totiž bude kvůli rekonstrukci uzavřena pro veškerý provoz silnice číslo II/345. Objízdná trasa je vedena ze Ždírce nad Doubravou po silnici první třídy číslo 34 do České Bělé a po silnici II/351 do Chotěboře, a z druhé strany přes Příjemky k Jitkovu a po komunikaci první třídy do Ždírce.

To samozřejmě ovlivní rovněž veřejnou hromadnou dopravu, což pocítí hlavně lidé z okolních vesnic. Některé autobusové spoje vůbec nepojedou. Například do Sobíňova nebudou po dobu rekonstrukce zajíždět dálkové autobusy.

„Samozřejmě dopravní omezení nám určitě zkomplikuje život, ale hlavně našim hostům a projíždějícím cizím řidičům. Budou se muset Bílkem proplétat a někteří asi budou bloudit, zřejmě zvlášť teď, když je už Chotěboř rozkopaná. Ale musíme to zkrátka vydržet, než stavba skončí,“ konstatuje Krajíčková.

Podle tajemníka Fišery bude Bílek pro osobní automobily průjezdný, byť s omezením, místní se domů dostanou.
Jak tajemník dodává, situace je pro motoristy ještě víc komplikovaná s ohledem na stavbu průtahu v Chotěboři, ale problémům se někteří řidiči mohou vyhnout.

„Systém objízdných tras v Chotěboři a kolem Bílku je určen hlavně pro místní občany. Motoristé, kteří do Chotěboře zajíždět nepotřebují, mohou využít velkou objízdnou trasu ve směru Ždírec nad Doubravou a Golčův Jeníkov,“ upozorňuje tajemník.
Rekonstrukce mostu a stavba lávky by měly skončit posledního října letošního roku.