„Na prvním místě v oblasti beletrie pro dospělé se umístila Simona Monyová, za ní těsně v závěsu Stieg Larsson. Dětské beletrii pak dominovala spisovatelka Petra Braunová, jejíž knihy obsadily hned první tři příčky žebříčku, až za ní skončil Harry Potter Joanne Rowlingové,“ prozradila jména aktuálně nejoblíbenějších autorů Jana Fialová z krajské knihovny.

Mezi kované oblíbence návštěvníků knihovny patří například Michal Viewegh, Simona Monyová či Dan Brown. Na žádanosti jednotlivých titulů je znát i nástup školního roku, který vynese na přední pozice autory povinné četby.

Nejmenší knihomilové si domů pro svou potěchu nejraději odnesou třeba knihy Joanne Rowlingové, Jima Davise či Lenky Lanczové.
„Obecně se dá říct, že lidé citlivě reagují na recenze a kritiky, které si o dané knize přečtou, a podle toho si pak tituly i půjčují. Jako učebnicový příklad tak může sloužit třeba trilogie švédského novináře Stiega Larssona Milénium, která vyšla v roce 2008. Od té doby se pravidelně umísťuje na předních příčkách žebříčku a stále je hodně půjčovaná,“ okomentovala knižní statistiku Jana Fialová.

Zuzana Klementová