Raději vězení než obecně prospěšné práce. Trestance pracující v ulicích měst a obcí Havlíčkobrodska téměř nepotkáte.

O obecně prospěšné práce (OPP) totiž nemají odsouzení zájem a je pravda, že ani samosprávy o tyto „pracanty“ příliš nestojí. Situace je stejná prakticky na celé Vysočině. Podle informací z Probační a mediační služby Kraje Vysočina polovina odsouzených raději půjde do vězení, než by pracovala.

Děkujeme, ale už nechceme. Tak by se dal charakterizovat postoj vedení oslovených měst a obcí na Havlíčkobrodsku k zaměstnávání odsouzených v rámci obecně prospěšných prácí. Například obec Šlapanov si podle tamního starosty Františka Škorpíka s odsouzenými užila své.

„Nemají o práci zájem, někteří jsou velmi problémoví. Pokud chceme, aby nějakou práci odvedli, museli bychom je neustále hlídat a kontrolovat. A na to nikdo z nás nemá čas,“ řekl otevřeně Škorpík.

Na odsouzené si stěžoval také Škorpíkův předchůdce Jaroslav Pospíchal. Odsouzení neměli o práci zájem, chovali se hrubě, ničili dokonce i pracovní nářadí.

Dělají si, co chtějí

Podle starosty Václava Jaroše zaměstnávala Česká Bělá odsouzené zhruba před pěti lety.

„Ale nebyli jsme spokojeni, tihle lidé pracovat nechtěli a dělali si prakticky, co se jim zlíbilo,“ zhodnotil starosta.

Podobné zkušenosti mají i v Ledči nad Sázavou. Podle starosty Petra Vaňka zaměstnává město v rámci obecně prospěšných prácí dva odsouzené, ale není s nimi spokojeno.

„Nepracují, pouze slibují, žádná práce za nimi vidět není. Neslyšíte o nich třeba i čtrnáct dní, do práce nepřijdou, neomluví se. Obávám se, že ani jeden z nich nebude schopen si odpracovat potřebný počet hodin,“ povzdychl si Vaněk. Jak zdůraznil, jakmile s těmito odsouzenými město Ledeč ukončí spolupráci, žádné další už přijímat nebude.

Jako protiklad uvedl Vaněk veřejně prospěšné práce, které nejsou určené k zaměstnávání odsouzených, ale lidí, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

O takové „pracanty“ by město mělo mnohem větší zájem.

„Tam je úplně jiný přístup. Ti lidé si práce váží a skutečně pracovat chtějí, ale tady zase narážíme na byrokracii a vytvářet taková pracovní místa není jednoduché,“ konstatoval starosta.

Vlastimil ze Světlé nad Sázavou pracoval jako sklář, je mu už přes padesát a s hledáním práce má svoje trpké zkušenosti.

„Člověk v mém věku už moc šancí nemá. Pracoval jsem v rámci veřejně prospěšných prací u technických služeb, tu práci jsem dělal rád, ale byl jsem nakonec propuštěn. Veřejně prospěšné práce smíte vykonávat jen po omezenou dobu. Považuji to za nespravedlivé vůči člověku, který skutečně pracovat chce a s ohledem na věk má na trhu práce omezené možnosti,“ stýskal si bývalý sklář.

Pravidelná kontrola

Město Chotěboř odsouzené k obecně prospěšných pracím v ulicích zaměstnává pravidelně, ale tady jim stojí za zády uniforma. Dohled nad odsouzenými převzali strážníci.

„Odsouzené pravidelně kontrolujeme, striktně vyžadujeme plnění povinností,“ sdělil ředitel městských strážníků Jiří Novotný a dodal, že systém OPP není domyšlen.