Dva dobrovolníci Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Jan Odehnal a Jan Krédl z Havlíčkobrodska, kteří v dubnu letošního roku odskákali 21 kilometrů po jedné noze, předali štafetu v pomáhání handicapovaným Pavlíně Folovské. Ta bude pokračovat v kampani „Odskáčeme si to za Vás“ a ve prospěch lidí se zdravotním postižením zdolá šestou nejvyšší horu světa Čo Oju vysokou 8 201 m.
Cílem kampaně „Odskáčeme si to za Vás“ je upozornit na problematiku lidí se zdravotním postižením a také získat finanční prostředky na zlepšení jejich života.

„Že se mladí realizují ve sportu, to je přirozené. Ale je vzácné, zamyslí-li se nad tím, jak se mohou realizovat lidé, kteří jsou nemocní nebo po těžkých úrazech,“ řekla Milena Černá, ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Pavlína Folovská se rozhodla uskutečnit svůj dlouhodobý sen, vystoupat na Čo Oju v Himalájích, vysokou 8 201 metrů. Pomůže jí v tom zkušený vůdce Josef Šimůnek. Výprava začíná 7. září a potrvá více než měsíc.

Pavlína pracuje jako manažerka společenské odpovědnosti a sport provozuje ve svých volných chvílích. Dříve se závodně věnovala crossovému běhu a běhu na lyžích, dnes se účastní vytrvalostních závodů, Pražského maratónu, Jizerské padesátky aj. Často jezdí do hor, ať už jde o alpské výstupy nebo lezení po skalách. Po víceletých zkušenostech se rozhodla aktivně se zapojit do pomoci potřebným.

„Za ta léta, co se pohybuji v neziskovém sektoru, jsem si uvědomila, jak moc jsem šťastná, že jsem zdravý člověk, který si může plnit svoje sny. Cítím, že je mou občanskou povinností pomoci těm, kdo to dělat nemohou,“ uvedla Folovská.

Obdivujeme ji!
„Pavlínu strašně obdivujeme. Pro nás je to nepředstavitelný výkon, a budeme jí držet palce, jednak ať zdárně zdolá tuto horu, ale hlavně, ať se v pořádku vrátí“, komentovali záměr Pavlíny Folovské skokani Jan Krédl a Jan Odehnal, kteří začátkem tohoto roku iniciovali kampaň „Odskáčeme si to za Vás“.

Ve prospěch lidí se zdravotním postižením odskákali Hervis ½ Maraton po jedné noze a získali pro Nadaci Olgy Havlové 80 tisíc korun na nákup zdravotnických pomůcek handicapovaným.
Celou trasu 21 kilometrů zdolali v čase 4 hodiny a pět minut, a tímto výkonem byli zapsáni do České knihy rekordů.

AUTOR: Monika Granja