Otázka kvality vody v rybnících, která se vždy v létě stává velmi aktuální, letos kvůli vrtkavému počasí poněkud ustoupila do pozadí.
Hygienici aktuálně evidují na Havlíčkobrodsku pouze jednu vodní plochu, kde je voda nevhodná ke koupání. Tou je rybník Ředkovec na Světelsku. Kromě něj je ale vše v normě. Navíc se prý ani nedá očekávat výrazné zhoršení kvality vody.
Proč? Důvod je nasnadě. Letošní léto sinicím příliš nepřeje.

„Vzhledem k letošnímu počasí už neočekáváme nějaké razantní zhoršení kvality vody,“ konstatoval Šimon Veleba, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální z Okresní hygienické stanice Havlíčkův Brod.
Podle něj jsou rybníky také často znečištěny splaškovou vodou z polí. „Ta obsahuje značné množství fosforu z hnojiv,“ informoval Veleba.

Ryb je prý moc

S poněkud odlišným vysvětlením, proč se mnohdy nedá ve vodních plochách na Vysočině koupat, přišel Jaromír Maštera z havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Každý by řekl, že je voda znečištěná jen kvůli tomu, že do rybníka něco teče, splachy z vesnice a polí, nebo že je prostě zabahněný. Ano, to je v některých případech pravda. U většiny rybníků je ale hlavní problém jinde než ve znečištění vody a zabahnění, a to v příliš intenzivním chovu ryb. Nadměrně vysoké rybí obsádky způsobují zelenohnědé zbarvení vody a zákal,“ uvedl Maštera.

Podle něj kapři a jiné ryby ryjí ve dně a víří bahno, čímž vzniká hnědý zákal. Zelená barva vody je prý způsobena namnožením drobných planktonních řas. Tento jev vzniká tím, že v rybníku chybí zooplankton, který tyto řasy konzumuje.
„Ten chybí nejčastěji proto, že je příliš vyžrán rybami. Pokud je ryb málo, tlak na zooplankton je menší, množí se a potlačuje řasy. Voda by pak byla většinou bez zeleného zákalu,“ tvrdí Maštera.

A jaké tedy může být řešení problému tak, aby v katastru každé obce byl alespoň jeden rybník vhodný v létě ke koupání? Brodský ochranář tvrdí, že v podstatě pouze stačí snížit množství ryb.

Písek pomůže

„Je prokázáno, že obsádka do 500 kilo ryb na hektar většinou vyhovuje z pohledu ochrany přírody a měla by zde být dostatečně kvalitní voda i pro koupání. Nebo je vhodné nechat občas po nějakou dobu vodu úplně bez ryb. Pokud má rybník písčité dno, stačí jen upravit alespoň část břehu pro vstup do vody a vytvořit pláž. Pokud nemá takové dno, lze písek na část dna rybníka navézt. Když je mírně zabahněný, nebo obsahuje hodně živin, třeba po dlouhodobém intenzivním chovu ryb, není nutné ho hned odbahňovat, ale často stačí ho vyletnit, tak jak to dělali naši předci,“ zakončil Maštera.