Téměř o stovku méně lidí než v květnu a o nejméně sedm stovek méně lidí než na začátku dubna navštěvuje nyní havlíčkobrodský úřad práce. V současné době eviduje úřad práce podle posledních statistických údajů 3 814 uchazečů o pracovní místo, míra nezaměstnanosti na Havlíčkobrodsku činí 7,7 procenta.

Alespoň příležitostné zaměstnání nacházejí uchazeči na polích, v lesích a na stavbách. Jen pro srovnání: například před dvěma měsíci úřad práce evidoval čtyři tisíce uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti byla 8,44 procent, koncem března to bylo dokonce 9,5 procenta. Bez práce bylo 4 732 osob a počátkem roku se míra nezaměstnanosti šplhala až k deseti procentům.

Podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce Martina Kouřila pokles míry nezaměstnanosti v jarním období a v průběhu léta úředníci evidují každý rok. Začínají totiž sezonní práce v zemědělství, dochází k oživení činnosti ve stavebnictví.
Ale tento pokles bude jen dočasný, neboť koncem léta se zase křivka míry nezaměstnanosti opět zvedne. Do evidence se budou hlásit absolventi středních škol.

Příležitostné práce: Je třeba přijít včas
Možnosti sezonní práce sice jsou, ale zaměstnavatelé dávají přednost hlavně těm „pracantům“, s nimiž mají dlouhodobé zkušenosti, jak to dělá například Zemědělská akciová společnost Lípa, nebo těm, kteří se hlásí už v dlouhodobém předstihu.
O příležitostné sezonní práce se zajímají někteří uchazeči v Lesním družstvu obcí Přibyslav, ale většinou nemají štěstí. „Máme už svoje stálé pracovní síly, sezonních prací pro náhodné zájemce moc není,“ vysvětluje za vedení LDO Štěpán Lukeš. Kdo dřív přijde, má větší štěstí. To potvrzuje i Jiří Novák z vedení Zemědělské akciové společnosti Horní Krupá.

„Letos se brigádníci hlásili sami, mohli jsme si vybírat. Největší počet brigádníků využijeme v létě při žních, na podzim zase při sklizni brambor,“ upřesňuje Novák.

Pozitivní je, že se postupně zlepšuje situace ve Světlé nad Sázavou, byť míra nezaměstnanosti je zde ještě pořád vysoká, objevují se ale noví zaměstnavatelé, kteří mají zájem ve Světlé podnikat. Sklárny postupně zvyšují výrobu a rozšiřují počet zaměstnanců.
To potvrzuje i starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. „Situace je sice pořád ještě složitá, ale postupně dochází ke zlepšení. Objevují se noví zaměstnavatelé, kteří by měli zájem rozšířit ve městě počet pracovních příležitostí, ale zatím se ještě definitivně nerozhodli,“ informuje Tourek.

Nicméně vedení místní sklárny je podle starosty Tourka s městským úřadem v kontaktu a v současné době nabízí asi 500 pracovních míst. „Jsme za to rádi, i když bude zřejmě delší dobu trvat, než se situace stabilizuje,“ konstatuje Tourek.

Například na jaře letošního roku Společnost Crystalite Bohemia spustila čtvrtou tavicí pec a nabrala další dvacítku pracovníků. Tím počet zaměstnanců překročil hranici pěti set.

Výrazným způsobem se tak firma Crystalite začala podílet na postupném snižování nezaměstnanosti ve Světlé nad Sázavou a jejím bezprostředním okolí. Letos v březnu činila míra nezaměstnanosti ve Světlé už jen 13,6 procent. Bez práce tak bylo 810 lidí.
Kromě státních orgánů pomáhalo nezaměstnaným také vedení města. Někteří nezaměstnaní našli práci například u technických služeb. Město Světlá přispívá na tato pracovní místa ročně částkou tři čtvrtě milionů korun a dotuje je už třetím rokem.

Ve městě přišly v důsledku krachu tamních skláren o práci stovky zaměstnanců. Ředitel úřadu práce Martin Kouřil osud Světlé jednou přirovnal k situaci v Kovofiniši Ledči nad Sázavou, který před lety prošel něčím podobným. Trvalo téměř osm let, než se situace na trhu práce v Ledči nad Sázavou stabilizovala. Proto ani ve Světlé nelze očekávat podle zkušeností úřadu práce pozitivní změny v řádu několika měsíců.

Současná nabídka volných míst evidovaná úřadem práce v Havlíčkově Brodě je pro Havlíčkobrodsko podle statistiky 184. Podle ředitele úřadu práce je spektrum nabízených pracovních míst poměrně široké. Šance tu jsou jak pro absolventy středních škol, tak i učně a uchazeče se základním vzděláním pro pomocné dělnické profese. Nicméně stále trvá, že na trhu práce je nejvyšší poptávka po zkušených strojařích, ale také po vyučených kuchařích a servírkách. Naopak mezi nezaměstnanými se středoškolským vzděláním je vysoká poptávka po práci v administrativě.