Počasí domácí rekreaci u vody letos v létě příliš nepřeje. Kdo ale chce a má chuť i elán, zábavu si o prázdninách najde. Krásným důkazem toho může být akce, která se v sobotu odpoledne uskutečnila na břehu rybníku Řeka u Krucemburku. Proběhl tady totiž už třetí ročník Voříškiády.
A účast na této neformální psí výstavě byla skutečně velká. „Kde je zápis? Máme tu čtyři psy a chceme stihnout začátek,“ ptala se netrpělivě chovatelka, která pospíchala se svými čtyřnohými miláčky ke stolku pořadatelů, aby se zařadila do zhruba padesátky účastníků.

Maxipes i minipes
U jednoho z největších rybníků na Vysočině se rozléhal štěkot, kňučení i spokojené mručení hafanů a všemožné povely páníčků. A psi všech možných plemen i velikostí se před početnou diváckou kulisou prezentovali na přehlídkovém mole i během několika soutěží, které byly vskutku netradiční. Minipes, Maxipes, Mořský švihák, Obšourník, nebo Chytač piškotů. To jsou názvy jen některých disciplín, za které byli čtyřnozí šikulové odměňováni potleskem obecenstva a mnoha cenami i pamlsky.

„Bohužel, nemáme žádného skutečně zásadního sponzora, ale na ceny se vybralo povětšinou na startovném,“ konstatovala hlavní organizátorka celého klání Iva Baráková.

Není bez zajímavosti, že se v sobotu v rekreačním areálu sešli nejen domácí „voříšci“, ale i hosté ze vzdálených koutů republiky.
Diváci tak mohli obdivovat psy i z Chomutova, Prahy nebo Valašského Meziříčí. Absolutním vítězem se pak stala fenka Špagetka majitelky Kateřiny Pánkové z Královéhradecka, která byla typickým zástupcem zvířat, jejichž původ není, kulantně řečeno, přesně znám.
„Majitelka ji našla pohozenou i se štěňaty na jedné stavbě,“ přiblížila zprvu smutný osud konečné vítězky Baráková.

„Ohlasy na soutěž máme veskrze pozitivní. Účast se každým rokem zvyšuje, což je z našeho pohledu velmi dobré. Celé odpoledne mělo výbornou atmosféru a za rok se tu určitě sejdeme zase,“ zakončila hlavní pořadatelka.