Sklárna Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou přijme do konce tohoto roku dalších pětapadesát zaměstnanců. Pracovat budou většinou na dvou výrobních linkách v pořadí páté tavicí pece, kterou firma uvede do provozu v lednu 2012. Počet zaměstnanců sklárny ve Světlé nad Sázavou se tak zvýší na 550. Dalších 160 lidí zaměstnává společnost Crystalite Bohemia v Květné na Uherskohradišťsku.

„Opravíme původní tavicí pec, kterou zaměstnanci někdejšího podniku Sklo Bohemia znali pod označením TA 2,“ upřesnil ředitel sklárny Martin Fait a dodal, že zprovoznění další pece přijde firmu na jedenačtyřicet milionů korun. „Její kapacita dosáhne čtrnácti tun surového skla denně,“ pokračoval Fait.

Navazující výrobní linky budou produkovat lisované sklo. „Půjde o velké kusy. Jejich hmotnost se bude pohybovat od 2,5 až po šest kilogramů,“ upřesnil Fait.

Zprovoznění další pece si vyžádala zvýšená poptávka po skle ze Světlé nad Sázavou ve světě. Zatím poslední pec uvedla světelská sklárna do provozu na jaře letošního roku.

Miliardový obrat
„Domnívali jsme se, že se nám tak podaří rychleji uspokojovat naše zákazníky. To se ale nestalo. Nestačila ani dvojnásobná kapacita, kterou jsme po zprovoznění čtvrté pece docílili,“ konstatoval Fait a podotkl, že v lednu už bude firma provozovat více pecí, než někdejší společnost Sklo Bohemia. „Dosáhneme také vyššího obratu. Konkrétně pak jedné miliardy korun,“ řekl Fait.

V souvislosti s přijetím pětapadesáti nových zaměstnanců sklárny lze zkraje příštího roku očekávat další snížení míry nezaměstnanosti v regionu Světelska.

„Letos v březnu bylo na Světelsku bez práce 810 lidí a míra nezaměstnanosti tam dosáhla 13,6 procenta. Poslední údaje z července už ale hovoří o tom, že v regionu je bez práce 412 osob a míra nezaměstnanosti tam poklesla na 10,7 procenta,“ sdělil ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.

Příprava zprovoznění další tavicí pece, ale není jedinou žhavou novinkou společnosti Crystalite Bohemia Světlá nad Sázavou.
„Vzhledem k rostoucí poptávce po světelském skle jsme se rozhodli vyrábět daleko více produkce pod naší vlastní ochrannou známkou. Opouštíme tak například výrobu skla pod známkami, jakými byli například Dior, Tiffany a další,“ řekl ředitel sklárny Martin Fait.
Sklářská firma podnikatele Lubora Červy zažívá dobré časy. Projevit by se to mělo i na výplatních páskách zaměstnanců.
„Průměrná mzda v Crystalite Bohemia lehce přesáhla hranici jednadvaceti tisíc korun. Mzdy navyšujeme vždy zhruba po jednom roce, a to plošně. V rozmezí pěti až deseti procent,“ konstatoval Fait.

Sklárna Crystalite Bohemia vyrábí automaticky tvarované nápojové sklo, lisované nápojové sklo, drobný dárkový sortiment i velké domácké sklo, a to až do hmotnosti šesti kilogramů. To vše v objemu několika desítek milionů kusů ročně. Sklářský provoz v Květné na Uherskohradišťsku se specializuje na ručně vyráběné sklo, stejně jako na sklo dekorované.

Z pětadevadesáti procent jde světelská produkce na export.
Největší odbyt má firma v Rusku a zemích středního východu, zejména pak v Egyptě, Iránu a Sýrii. Mezi nové země, kam výrobky ze sklárny ve Světlé nad Sázavou míří, patří například Angola, nebo Panama.