Kam si zajít na WC, to je otázka, kterou řeší ročně téměř stovky obyvatel města Havlíčkův Brod. S letní turistickou sezónou počet uživatelů ještě stoupá. Turisté ovšem nehodnotí jen dostupnost WC, ale i jeho čistotu a komfort.

To, že se turista v centru Havlíčkova Brodu zeptá „domorodce“ kde najde veřejné WC, není nic výjimečného. Taková zdánlivá maličkost, kdy není kam si „odskočit“ za lidskou potřebou může podle zkušeností provozovatelů informačních center dokonce turistům zkazit dojem z návštěvy celkem zajímavého města i kdyby hýřilo desítkami pamětihodností.

Zbrusu nové veřejné WC se nachází v prostorách havlíčkobrodského vlakového nádraží.

Provozuje ho soukromě od loňského roku Jaroslav Banda, který si toalety pronajal od Českých drah.

Ve všední dny je zde otevřeno už od pěti ráno do večera do 20 hodin, o víkendu se otvírá v 8 hodin.

Moderní sušáky a klimatizace

„Když srovnám stav veřejného WC na nádraží v minulosti a dnes, myslím, že turisté mohou být spokojeni. Na WC je klimatizace, k dispozici jsou nové moderní sušáky na ruce, okna se dají bez problémů otvírat, to dříve nebylo. Uklízíme zde prakticky neustále. Máme zde i speciální WC pro vozíčkáře,“ říká provozovatel a dodává, že například použité WC pro vozíčkáře je zatím zdarma, až se ukáže, jak se provozování WC bude v příštích měsících rentovat.

Za použití kabinky zaplatí návštěvník 7 korun, umýt v umyvadle a oholit se můžete za 15 korun. „Bohužel toto nové WC nemá sprchu, což je škoda, někteří turisté, například cyklisté by měli zájem se osprchovat, bohužel jim nemůžeme vyhovět,“ konstatuje Banda a pochvaluje si, že se už na nádraží nepotulují různí bezdomovci, kteří se pod různou záminkou snažili na nádražní WC vnutit aby se mohli zadarmo umýt a vyprat si oblečení.

Další nejdostupnější WC poblíž nádraží je v nedalekém obchodním domě na Bělohradské, které slouží především zákazníkům obchodního domu.

„Rozhodně si nemohu stěžovat, je zde čisto, vůně, hraje hudba, jen tu občas chybí toaletní papír, ale to asi proto, že do obchodního domu chodí nakupovat hodně lidí a někdy je na WC fronta,“ říká paní Marie, která v supermarketu nakupuje pravidelně.

„Úroveň hygienických zařízení v posledních letech rozhodně stoupla. Dokonce i na malých městech. Mohu to posoudit. Pracuji jako obchodní zástupce jedné firmy a jsem stále na cestách,“ říká Věra Chládková z Pardubic.

Více čtěte ve středečním vydání Havlíčkobrodského deníku.