Oprýskaná střecha chaty v Úsobí se stala předmětem vleklého sporu mezi havlíčkobrodskou společností Triton malba a Eliškou Kotlasovou, která je rovněž z Havlíčkova Brodu.
Kdo může za to, že se z plechové střechy chaty stále loupe nátěr, z toho by měla zamotanou hlavu i váhami opatřená římská bohyně Justicie.

Počátky sporu sahají až do roku 2008, kdy havlíčkobrodská firma Triton přijala zakázku na nátěr pětasedmdesáti metrů čtverečních střechy. Jednu její část již předtím natřel manžel paní Kotlasové, druhá byla bez nátěru. Firma si za provedené úpravy naúčtovala téměř osm tisíc korun.

„Paní chtěla střechu jen přetřít. V objednávce nebylo nic o tom, že bychom měli seškrabat barvu, která tam už byla a držela,“ popisoval práce na chatce spolumajitel firmy Triton Václav Krejčí.

Mastná střecha?
Jenže stará barva se začala loupat a brala s sebou i nový nátěr. Paní Kotlasová již po půl roce zakázku reklamovala. Firma jí přislíbila nápravu.
„Dodneška nevím, proč ta barva nechtěla držet. To je vždycky riziko, když jdete dělat něco po někom. Její muž pravděpodobně střechu před nátěrem neodmastil,“ řekl Krejčí.
Zákaznice však něco takového odmítá.

„Manžel nikdy nic neodbyl, na ničem nešetřil. Byl to puntičkář,“ hájí Kotlasová práci svého manžela. Vinu podle ní nese firma, která měla střechu oškrabat, a tak současným problémům předejít.

U samotného natírání osobně nebyla, protože jí v té době umíral manžel. Po jeho smrti omylem vyhodila i smlouvu na nátěr střechy. I když ji neměla, dohodla se s ní firma, že loupající se místa po zimě opraví.
„Pak jsem tam chodila klidně pětkrát do roka, ale pořád to oddalovali. Naposledy mi řekli, že je to už víc než dva roky, takže už s tím nic dělat nebudou. Ale já tu střechu přece reklamovala už po půl roce!“ stěžovala si Kotlasová.

Podle spolumajitele firmy má být ale náprava ze strany společnosti zjednána co nejdříve.
Udělat definitivní tečku za dlouhým sporem jí nyní brání letošní deštivé počasí.

„Byli jsme tam za tu dobu už jednou nebo dvakrát. Mám u sebe klíče od té chaty, abychom si mohli půjčit žebřík. Jakmile bude dobré počasí, pojedeme tam. Natíráme vodou ředitelnými barvami, pokud by na to napršelo, barva by se smyla,“ informoval Krejčí.

Autor: Zuzana Klementová