Kam si zajít na veřejné WC, to je otázka, kterou řeší ročně stovky obyvatel města Havlíčkův Brod. S letní turistickou sezonou počet uživatelů ještě stoupá. Turisté ovšem nehodnotí jen dostupnost WC, ale i jeho čistotu a komfort.

To, že se turista v centru Havlíčkova Brodu zeptá „domorodce“, kde najde veřejné WC, není nic výjimečného. Taková zdánlivá maličkost, kdy není kam si „odskočit“ za lidskou potřebou, může podle zkušeností provozovatelů informačních center dokonce turistům zkazit dojem z návštěvy celkem zajímavého města, i kdyby hýřilo desítkami pamětihodností.

Zbrusu nové veřejné WC se nachází v prostorách havlíčkobrodského vlakového nádraží.
Provozuje ho soukromě od loňského roku Jaroslav Banda, který si toalety pronajal od Českých drah.
Ve všední dny je zde otevřeno už od pěti ráno do večera do 20 hodin, o víkendu se otvírá v 8 hodin.

Moderní sušáky a klimatizace
„Když srovnám stav veřejného WC na nádraží v minulosti a dnes, myslím, že turisté mohou být spokojeni. Na WC je klimatizace, k dispozici jsou nové moderní sušáky na ruce, okna se dají bez problémů otvírat, to dříve nebylo. Uklízíme zde prakticky neustále. Máme i speciální toaletu pro vozíčkáře,“ říká provozovatel a dodává, že například použití WC pro vozíčkáře je zatím zdarma, až se ukáže, jak se provozování WC bude v příštích měsících rentovat.

Za použití kabinky zaplatí návštěvník sedm korun, umýt v umyvadle a oholit se můžete za 15 korun. „Bohužel, toto nové WC nemá sprchu, což je škoda, někteří turisté, například cyklisté, by měli zájem se osprchovat, bohužel jim nemůžeme vyhovět,“ konstatuje Banda a pochvaluje si, že se už na nádraží nepotulují bezdomovci, kteří se pod různou záminkou snažili na nádražní WC vnutit, aby se mohli zadarmo umýt a vyprat si oblečení.

Další nejdostupnější WC poblíž nádraží je v nedalekém obchodním domě na Bělohradské, které slouží především zákazníkům obchodního domu.

„Rozhodně si nemohu stěžovat, je zde čisto, vůně, hraje hudba, jen tu občas chybí toaletní papír, ale to asi proto, že do obchodního domu chodí nakupovat hodně lidí a někdy je na toaletách fronta,“ říká paní Marie, která v supermarketu nakupuje pravidelně.
„Úroveň hygienických zařízení v posledních letech rozhodně stoupla. Dokonce i na malých městech. Mohu to posoudit. Pracuji jako obchodní zástupce jedné firmy a jsem stále na cestách,“ říká Věra Chládková z Pardubic.

Město Havlíčkův Brod provozuje ve městě jedno veřejné WC, použití je levnější než na soukromém WC na nádraží, ale jeho provoz je podle ředitele Technických služeb města Havlíčkův Brod Zdeňka Enderleho prodělečný.

„Zrovna nedávno jsme se touto otázkou zabývali. Musíme provoz dotovat, ročně je to kolem půl milionu korun,“ říká Enderle.
Jak upřesňuje, náklady jsou tak vysoké i proto, že na WC je stálá obsluha. Ale ta je na druhé straně nutná a potřebná.
„Městské veřejné WC je čisté a voňavé, ale to proto, že je zde stálá služba, která uklízí a dává pozor, aby WC neznečisťovali opilci a vandalové,“ zdůrazňuje Enderle.

Dostupnost WC řeší někteří turisté v centru města Havlíčkův Brod například návštěvou WC v některé okolní restauraci, ale v kavárně na náměstí nad knihkupectvím mají smůlu.

Vstup jenom pro hosty
„Naše WC je určeno pouze pro návštěvníky kavárny a použití je zdarma, čisté s veškerým komfortem, můžete se podívat. Klíč vydáme na požádání. Turisty zvenku posíláme na veřejné WC do Rámů,“ říká zdejší obsluha.
Jak upřesňuje kavárenský personál, stává se poměrně často, že turisté chtějí použít místní WC. „Nejsou to žádní bezdomovci, sem takoví lidé nechodí, jsou to návštěvníci odjinud, co město dobře neznají,“ vysvětluje jeden z kavárenských číšníků.

Před krajskou knihovnou Vysočiny na náměstí stojí jedno mobilní chemické WC, ale je zamčené. Jak vysvětluje ředitel Technických služeb města Zdeněk Enderle, není toto WC určeno pro běžné každodenní použití. Slouží jako hygienické zařízení jen při některých společenských a kulturních akcích pořádaných na náměstí nebo jinde ve městě. Po použití ho musí nechat město vždy odborně vyčistit a vyměnit chemickou náplň.

K nejhorším, co do čistoty a vzhledu, patřilo v minulosti bezplatné veřejné WC bez obsluhy v obchodním domě nedaleko Smetanova náměstí. To se už změnilo. Na dveřích je patentní zámek, který se otevře až po vhození mince, takže vandalové, opilci a bezdomovci tam nemají přístup. Tomu odpovídá i čistota.