Ti, kdo v sobotu zamíří na první Netopýří noc na hradě Lipnice, si tyto tajemné obyvatele nejen zblízka prohlédnou, ale třeba i pohladí.
„Od dvaceti hodin je připravena soutěžní stezka hradem s úkoly, při kterých si vyzkouší, co všechno musí zvládnout každý netopýr. V devět hodin bude následovat promítání filmu Netopýři ve tmě a zhruba o půl desáté návštěvníky čeká setkání s netopýry tváří v tvář. Bude to ukázka odchytu přímo ve sklepeních lipnického hradu, práce s ultrazvukovým detektorem zachycujícím netopýří hlasy a předvedení ochočených handicapovaných netopýrů, které si lze i pohladit“, zve malé i velké Olga Růžičková ze Sdružení Zelené srdce, které tuto akci pořádá spolu s Českou společností pro ochranu netopýrů a Národním památkovým ústavem.

Hrad Lipnice patří mezi významná netopýří útočiště. Pravidelně zde přizimují hned čtyři druhy netopýrů.
„Pokud budeme mít štěstí, dočkáme se setkání například s netopýrem velkým, jehož samci mají ve sklepeních hradu rozmnožovací úkryty, kde je koncem léta navštěvují samice, aby se pářili. V širším okolí hradu byly zaznamenány i další druhy, jako je netopýr vousatý, Brandtův, vodní, hvízdavý, řasnatý či rezavý. Některé z nich snad bude možné zaznamenat ultrazvukovým detektorem“, doplňuje Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů, která bude hlavní průvodkyní večera.

Evropská noc pro netopýry, ze které akce vychází, je tradiční záležitostí. Koná se v srpnu a v září. Jejím cílem je seznámit veřejnost s netopýry i prací těch, kteří se věnují jejich výzkumu.

Autor: Zuzana Klementová