Jaké to je být nezaměstnaným, pociťují teď na vlastní kůži i zaměstnanci úřadu práce. V rámci restrukturalizace úřadů práce naplánované pro tento rok Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR přijde o práci na Havlíčkobrodsku více než desítka úředníků.

„Propouštění je u nás aktuální téma. Na úřadě práce je zaměstnáno hodně žen. Největší strach mají samozřejmě ty starší, kterým bude brzy padesát. Bojí se, že nové zaměstnání budou hledat dost těžko, ale to úředníky na ministerstvu vůbec nezajímá,“ posteskla si jedna ze zaměstnankyň úřadu práce, která si ale nepřála být jmenována.

Počty zaměstnanců se snižují v současné době na všech úřadech práce v celé republice na určitou úroveň danou Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.

„Každý kraj v republice dostal od ministerstva konkrétní údaj, kolik systemizovaných míst má letos zrušit,“ potvrdil ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil.

Klienti by neměli poznat vůbec nic
Podle jeho informací se první vlna propouštění z havlíčkobrodského úřadu práce již uskutečnila.
Výpověď dostalo šest zaměstnanců, ke konci září odejdou další tři. Kolik zaměstnanců bude propuštěno ke konci letošního roku, zatím není přesně dáno.
Mezi zaměstnanci, kteří musejí odejít, jsou jak „řadoví“ úředníci, tak i ekonomové – koncem září totiž dojde k propouštění na ekonomickém oddělení.

„Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek řekl, že restrukturalizace úřadu práce spojená se snížením počtu zaměstnanců by ale neměla mít vliv na činnost úřadu. Našich klientů by se to nijak nemělo dotknout,“ odpověděl Kouřil na otázku, zda budou úředníci schopni zvládat v menším počtu náročnou agendu a přibývající zástupy nezaměstnaných, kteří pravidelně koncem roku rostou geometrickou řadou.
Podle ministerstva se má počet lidí zaměstnaných na úřadech práce v celé republice snížit o více než osm tisíc lidí. Toto číslo bylo ministerskými úředníky rozpočítáno podrobně na jednotlivé kraje a regiony.

Důvodem velkého propouštění však nejsou jen úspory. Od příštího roku má přejít pod úřad práce i veškerá agenda týkající se přidělování dávek hmotné nouze.

Pro tyto nové zaměstnance bude třeba na příslušných úřadech práce vytvořit prostory a hlavně pracovní místa.
Jak vysvětlil Kouřil, vztahuje se systemizované místo na konkrétní činnost úředníka, ať už je to oddělení zprostředkování, zaměstnanosti nebo úřad státní sociální podpory.

Nařízení ministerstva práce tudíž nelze obejít například snížením pracovního úvazku některým zaměstnancům nebo snížením platů a přitom počet systemizovaných pracovních míst ponechat beze změny.

Navíc úřad práce nemůže očekávat, že dostane od ministerstva práce a sociálních věcí stejný objem peněz na platy jako dřív.
Menší počet systemizovaných pracovních míst rovná se automaticky méně peněz. Restrukturalizaci úřadů práce zahájilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR pod vedením ministra Jaromíra Drábka začátkem letošního roku.

Spočívá například ve vzniku pražské centrály a čtrnácti krajských poboček, přitom ve všech pobočkách úřadů práce v republice jsou zavedeny jednotné úřední hodiny. Změny by podle ministra Drábka měly přinést hlavně finanční úspory.