Alespoň co se případného rušení policejních služeben v těchto městech týče.

Podle některých spekulací prý totiž třem obvodním oddělením, které zde sídlí, hrozí v dohledné době zánik a nahrazení pouhou stanicí. To by mohlo znamenat především jistý úbytek policistů nebo to, že by se zde třeba nemusely sloužit noční směny a hlídky by sem musely dojíždět. Tyto zprávy však krajské ředitelství dementuje.

„V letošním roce nic takového nehrozí a vše zůstane tak, jak tomu je doposud. Výhledově se však uvidí, jak to bude například s rozdělením peněz,“ uvedla mluvčí jihlavského ředitelství Dana Čírtková.

Podle neoficiálních, ale dobře informovaných zdrojů Deníku však údajně jde takřka o hotovou věc.

Pokud by taková situace v příštích letech opravdu nastala, mohlo by to pro tato menší města znamenat poměrně velký problém.
Například Ledeč nad Sázavou a Golčův Jeníkov jsou ve svém blízkém okolí jediným větším sídlem a v případě, že by policisté na služebnách nesloužili čtyřiadvacet hodin denně, notně by se mohly prodloužit třeba dojezdové časy policejních hlídek.

„Abych řekl pravdu, tak jsem o tom už slyšel také. Pokud by to byla pravda, šlo by o pořádný nesmysl. Už takhle jsme dost na okraji zájmu kraje a tohle by mohla být pro nás další rána,“ konstatoval starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk. Podobný názor má i nejvyšší představitel Golčova Jeníkova.

Poloha není ideální

„Nevím přesně, jaký by v tom byl rozdíl, ale nepříjemné by to mohlo být. Poloha města totiž není ideální, rajón je zde totiž poměrně dost velký a kriminálních činů zde je také dost,“ zamyslel se starosta Pavel Kopecký.

Tomu, že se skutečně podobná škatulata ve zdejších policejních sborech do budoucna chystají, by mohl nasvědčovat i fakt, že se již v tomto týdnu mají starostové měst postupně sejít s policejními představiteli.

Zda s nimi však skutečně budou jednat o možném rušení obvodních oddělení, ani jeden přesně neví. „O čem to bude, opravdu netuším. Necháme se překvapit, s čím za námi přijdou. Budeme se případně snažit proti tomu bojovat, i když variant moc nemáme. Museli bychom snad jedině napsat dopis ministrovi vnitra,“ dodal Petr Vaněk.

S ním si vedoucí Územního odboru Havlíčkův Brod Pavel Nováček objednal schůzku na středu. V pátek pak čekají stejnou návštěvu i v Golčově Jeníkově.