Dnem D je středa 31. srpna. „Smyslem konání této benefice je uspořádat setkání lidí v krásném parku brodské léčebny. Mottem letošního ročníku je Jeden za všechny, všichni za jednoho, což má odkazovat na nutnost vzájemné pomoci. To, že se někdo ocitne v psychiatrické léčebně, se prostě může stát. Neměli bychom ale být k takovým lidem lhostejní,“ představila akci na včerejší tiskové besedě terapeutka Andrea Mašková.

Co chvíli při tom musela krotit zvědavost psí léčitelky - pudlice Gory, která se vydala zkoumat aktuální výstavu v prostorách Havlíčkova domu. Druhá přítomná čtyřnohá profesionálka, fenka Lili, její průzkumné pokusy komentovala vrčením a sem tam nějakým tím zaštěknutím.

„Ony se spolu moc neznají, nepracují spolu. Jsou to zvířata, takže mezi nimi existuje přirozená rivalita,“ okomentovala Mašková s úsměvem nespolečenské chování čtyřnohých účastníků besedy.

Kromě canisterapeutických psů a koní užívaných pro hipoterapii, se na desátém ročníku brodské benefice, která odstartuje o půl druhé v areálu léčebny, představí také společenstvo ohně Novus Origo, studium orientálních tanců Latifa, sportovní i vojenští kynologové, cimbálová kapela nebo skupina historického šermu Notorix Denatur.

Děti jistě potěší oslice Amálka, arteterapeutická dílna nebo boj s rytíři. Ukázky hiporehabilitace letos premiérově doprovodí taneční skupina.
Návštěvníci benefice budou hlasovat v anketě Kůň sympatie, vylosované výherce čekají projížďky na koních.

O co vlastně jde:
- brodská psychiatrická léčebna nabízí terapie, které využívají léčebného účinku kontaktu člověka a zvířete. V případě koní mluvíme o hipoterapii, když se pacientům věnuje pes, jedná se o canisterapii
- stát se zvířecím doktorem může jen naprosto zdravé zvíře, které má vhodnou povahu
- v brodské léčebně nyní chovají osm koní, canisterapeutičtí psi do ní za pacienty docházejí
- koně dokonce fungují jako diagnostici, protože dovedou velmi dobře porozumět řeči lidského těla. Jejich reakce lidských terapeutů napoví, v čem tkví pacientův problém

Zuzana Klementová