Nebo alespoň pro ty, kteří byli včera dopoledne zastaveni dopravními policisty na Rozňáku několik málo kilometrů u Havlíčkova Brodu směrem od Golčova Jeníkova.

Od devíti do jedenácti hodin tady dvoučlenná hlídka zkontrolovala zhruba čtyřicítku řidičů. A policejní sítí prošli všichni. „Nezastavili jsme nikoho, u koho bychom při dechové zkoušce zjistili alkohol,“ konstatovala spokojeně tisková mluvčí havlíčkobrodských policistů Monika Pátková, která se akce v dusném dopoledni také zúčastnila. Všem zkontrolovaným řidičům tak mohla být v klidu vydána malá odměna v podobě nealkoholického piva, nebo alkoholtestrů na jedno použití.

„Nejde o propagaci žádného piva, ale jen o prevenci. Šoféry učíme, že si před jízdou mohou dát nealkoholické pivo. Když ho vypijí, tak zhruba po třech minutách už nic nenadýchají,“ vysvětlil Lukáš Kuča z Českého svazu pivovarů a sladoven, který malou pozornost u silnice rozdával.

Podle Moniky Pátkové i obou policistů, kteří u vozovky stáli, se situace na silnicích alespoň tomto ohledu možná alespoň částečně zlepšuje.

Pije se spíš na vsích

„Na rušných silnicích si dávají lidé pozor. Hlavně řidiči kamionů jsou veskrze opatrnější, aby neměli problémy a nepřišli o práci,“ uvedli shodně. Pod vlivem alkoholu podle nich jezdí lidé spíše na menších vesnicích, kde se tolik nebojí hlídek a kontrol a občas si autem zajedou i na pivo.

I přes dobré páteční výsledky je jasné, že se tento nešvar asi nepodaří úplně ze silnic vymýtit. „Já osobně jsem nejvíce naměřil zhruba dva a půl promile. Nebo jsem nachytal opilého řidiče ve všední den v brzkém odpoledni,“ dodal jeden z dopravních strážníků.