Někteří obyvatelé Havlíčkobrodska nelenili a začali si slunečních paprsků užívat již o víkendu. „Včera jsme tu měli tisíc lidí, za což jsme rádi. V žádném případě to ale neznamená, že by nám několik slunečních dní mohlo zachránit celou sezónu. Spíš to vypadá tak, že se z velkých záporných čísel si trochu polepšíme a dostaneme se do trochu menších záporných čísel,“ konstatoval Bohumil Slanař z brodských technických služeb, které provozují letní koupaliště v Havlíčkově Brodě.

Brodské koupaliště bude v provozu do konce prázdnin, plavci tak už mají jen něco málo přes týden, aby si užili venkovní koupání. Koncem týdne se má totiž ochladit, školáky, kteří patří k nejhojnější skupině návštěvníků, čeká nástup do školy a v neposlední řadě by byl problém zajistit pro chod koupaliště potřebný personál.

Novinka pomohla

Na brodském koupališti se rozhodně osvědčily nové turnikety, které dohlíží na dochvilnost plavců. „Dokud se trhaly lístky, nedalo se to uhlídat. Někdo přišel na dopolední koupání a klidně zůstal celý den,“ pochvaloval si novinku Slanař.

Na přibyslavském koupališti v neděli přivítali téměř 450 platících návštěvníků plus ještě kupu dětí do 110 centimetrů, které mají vstup zdarma.

Největší zájem byl o odpolední cenově zvýhodněné koupání od čtyř do sedmi hodin. I v Přibyslavi letošní deštivé léto způsobilo, že koupaliště skončí v mínusu.

Koupací sezónu tam ukončují kolem 10. září. Vycházejí tak vstříc těm, kteří si koupili permanentky a nestačili je využít. V září bývá koupaliště otevřené většinou jen odpoledne. Celkově byla letošní sezóna pro koupaliště v regionu výrazně podprůměrná.

Teploty kolem třicítky ale nejsou pouze ve znamení koupání a opalování. V době takového vedra je obzvláště důležité dbát na své zdraví. Platí to pro všechny věkové skupiny, ohroženi však bývají zejména senioři.

Dodržovat pitný režim a pravidelně větrat, to radí v tropických dnech obyvatelům, pečovatelky v domově pro seniory U Panských v Havlíčkově Brodě.

„Je výhodou, že se náš domov nachází ve starší kamenné budově, kde je i v horkých dnech příjemně,“ říká ředitelka domova Hana Hlaváčková.

Poněkud tepleji může být v podkrovních pokojích, které nechalo vedení domova v minulosti přistavět, ale to by podle ředitelky Hlaváčkové musela tropická horka panovat delší dobu.

Větrat a pít

„Pokoje v podkroví mají dobrou izolaci, v případě, že by měl některý klient v pokoji skutečně vedro a trpěl zdravotními problémy, máme k dispozici přenosnou klimatizaci, kterou můžeme pokoj vychladit. Skutečně dbáme na to, aby pokoje byly pravidelně větrány a klienti dodržovali pitný režim,“ zdůrazňuje ředitelka.

V horkých letních dnech mají pravidelně zvýšenou pohotovost zdravotníci. Počasí totiž ohrožuje nemocné trpící interními problémy, přibývá kolapsových stavů, cévních mozkových příhod.

„Vyšší počet infarktů jsme ale zatím nezaznamenali“ říkají zdravotníci z Havlíčkobrodska a radí „rizikovým“ pacientů, především nemocným seniorům vyvarovat se pohybu na přímém slunci, zdržovat se spíš v chladnějších větraných místnostech, nevycházet ven bez pokrývky hlavy a dodržovat pitný režim.

Kolik tekutin, samozřejmě nealkoholických, by měl pacient během jednoho dne vypít, je podle zdravotníků veskrze individuální, záleží to na věku, zdravotním stavu a pohybové aktivitě každého jednotlivce. Průměrně jsou to asi tři litry.

Štěpánka Saadouni, Zuzana Klementová