Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřítelem rozvoje krajské knihovny v Brodě jsou skála a peníze

Havlíčkův Brod – Jsou-li lidé na Vysočině sužováni nudou, Krajská knihovna Vysočiny nabízí účinný lék.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

A je jedno, zda nabude podoby akční počítačové hry nebo schůze spolku milovníků piva. Děti si mohou otestovat znalosti v testu, starší zase absolvovat počítačové školení.

Další rozvoj knihovny však brzdí její umístění, a tak nejradikálnější změna ji snad v budoucnu teprve čeká. Stavební práce na nové budově ještě nebyly zahájeny, přitom stavební úřad vydal potřebné povolení už v roce 2009.

„Doufám, že po změně radních možná dojde ke změně postoje a situace. Problémem jsou finance, neboť náklady na výstavbu se vyšplhaly nahoru, a to kvůli zvýšení DPH,“ objasňuje ředitelka Veronika Peslerová.

„V současné době se náklady odhadují na 230 až 250 miliónů korun,“ přichází s konkrétními čísly Alena Zelenková z ekonomického útvaru knihovny.

Příroda je proti

Další překážku klade knihovně příroda. Geologický průzkum zjistil, že budoucí stavební pozemek se nachází na skále. Při úpravách je potřeba brát v potaz sousedící nemocnici a rodinné domy. Odkládat projekt už nelze a potřeba nových prostor je evidentní. O tom svědčí především to, že dvě třetiny fondu se nachází ve skladech, které nejsou dostačující.

„V případě výstavby nové budovy město plánuje zrekonstruovat celou radnici. Vznikly by tak nové přednáškové sály a výstavní galerie. Do obnovené budovy by se rovněž přesunulo infocentrum,“ vysvětluje Alena Zelenková.

I přes tyto problémy a zatím marné očekávání nového sídla se knihovna posouvá vpřed. Nedávno otevřený bibliobox, vůbec první na Vysočině, se stal za krátkou dobu běžnou součástí života čtenářů. „Je to dobrý nápad pro případy, když člověk nestihne včas vrátit knihu. Sám jsem jej již jednou využil,“ hovoří o zařízení vysokoškolský student Aleš Ondráček.

„Až takovou publicitu médií jsme nečekali. Bibliobox byl lidmi kladně přijat,“ říká ředitelka knihovny Veronika Peslerová. Dodává však, že už nadruhý den po zavedení Herbie, což je jeho oficiální jméno, byl v hranatém zařízení nalezen kámen. Kovová krychle, stojící před knihovnou, čtenářům umožňuje vrátit knihu kdykoliv během roku, ať již ve dne nebo v noci. Stačí jen knižní titul vhodit dovnitř jako do poštovní schránky.

Čtenáři přibývají

Další novinkou je multimediální centrum. Největší zájem mezi lidmi je především o internet. Jaroslava Vencovská z tohoto oddělení konstatuje, že čtenáři v knihovně přibývají. „Je to způsobeno i tím, že uživatelé internetu v knihovně musí být registrovanými čtenáři,“ uvádí.

Centrum lidé navštěvují také proto, aby si mohli půjčit audiovizuální nosiče, hudební tisk, zhlédnout film či zahrát počítačovou hru na velkoplošné obrazovce. Mohou se utkat s přáteli ve společenských hrách, jen tak si zahrát na piáně a v neposlední řadě uspořádat komorní akce klubového typu.

Pokud to ekonomická situace dovolí, knihovna v příštím roce zrekonstruuje dětské oddělení. Je potřeba zařídit pro děti nový nábytek, barevné stěny, pohodlné gauče nebo malé pódium pro vystoupení. Podle návrhu rozpočtu by měla tato investice stát 600 tisíc korun.
Knihovna je činná v kultuře a vzdělávání. Za zmínku stojí projekt Univerzita volného času, nabízející jak počítačové, tak i nepočítačové vzdělávací obory. Další aktivity jsou zaměřené na zdravotní životní styl, malířství, hudbu, besedy se spisovateli, osobnostmi z regionu. Běžným vybavením není jen internet, ale také digitalizované knihy či internetové databáze, které ocení především studenti.

Celá instituce je nakloněna bezbariérovému přístupu již téměř deset let. „Poskytujeme specializované služby všem handicapovaným, což obsahuje půjčování zvukových knih pro nevidomé či signalizaci pro neslyšíci.“ Důležitým v tomto ohledu je i výtah pro vozíčkáře a počítač pro nevidomé, kteří služeb hojně využívají.

Jakub Lewandowski

23.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení