Její členové totiž na Vysočině absolvovali soustředění před odletem na Mistrovství světa, které se letos uskuteční od 30.srpna v italském Folignu nedaleko Perugie.

Dobré podmínky

„Vysočinu jsme zvolili záměrně. Domácí letiště má reprezentace v Moravské Třebové, ale kvůli klimatickým podmínkám a hlavně vyšší nadmořské výšce a rozmanitému pozemnímu terénu jsme pro přípravu vybrali právě Počátky,“ prozradil jeden z členů národního týmu Jan Adamec. Ten je na místním letišti jako doma a mimo jiné patří například mezi hlavní organizátory zdejších populárních leteckých dnů.

Adamec se v barvách reprezentace představil i na posledním světovém šampionátu, který se konal v anglickém Silverstonu, kde se jezdí i závody F1. „Přistávali jsme dokonce na závodní dráze,“ usmál se Adamec.

Samotné závody se skládají z kvalifikace, která je stejná pro všechny účastníky, volné sestavy a tajného programu. „Pořadí startujících ve volné sestavě se tvoří podle kvalifikace. Sestava by měla obsahovat od každého prvku něco a tajný program sestavuje pro všechny rozhodcovský tribunál,“ přiblížil alespoň ve zkratce systém šampionátu Jan Adamec, který bude na závodech jeden ze zhruba šedesátky startujících. „Za favority se dají považovat Francouzi, Rusové nebo Američané,“ dodal chotěbořský letec.

Na Vysočině si pak letci, mezi které se počítá i třeba člen světoznámé Red Bull Air Race Martin Šonka, ve vzduchu zkoušeli různé figury a sestavy i opečovávali své stroje. V úterý jim program na chvíli pozastavil nácvik výsadku vojáků z vrtulníku, který armáda také situovala na počáteckou plochu.

Akrobatické létání nepatří v českých luzích a hájích mezi nejpopulárnější sporty, ale příznivců si nachází stále více. A velmi solidní pozici si v mezinárodním měřítku držíme, i co se kvality a počtu závodníků týče.

„Ostatně fakt, že jsme schopni poskládat hned pět závodníků pro mistrovství světa se v našich podmínkách takřka rovná zázraku. Jiné státy srovnatelné s námi, jako je Slovensko, Maďarsko, nebo Polsko, jsou na tom mnohem hůře a nemají zde třeba vůbec nikoho. A světové špičky se opravdu dokážeme držet,“ konstatoval trenér týmu Stanislav Bajzík.

Podle něj stále ještě tomuto sportu chybí větší popularizace mezi českou, ale i světovou veřejností. Bez ní totiž, stejně tak jako jinde, prakticky nelze získat strategického partnera.

Na tahu je federace

„Na tahu tak je mezinárodní letecká federace, aby pro to udělala co nejvíc. Některé státy, jako je třeba Francie nebo USA, jsou v tomto směru mnohem dále. A akrobacii používají i jako prostředek pro získání branců pro armádní letectví,“ zamyslel se Bajzík, který pět let fungoval jako mezinárodní rozhodčí.