Pro rodiče předškolních „capartů“ je to událost, neboť obec Tis svou vlastní mateřskou školu neměla několik let. „Nechali jsme si udělat průzkum a zjistili jsme, že v současné době je v Tisu a místní části Kněž téměř čtyřicet dětí, které musejí do mateřských škol dojíždět,“ vysvětlil hlavní důvod otevření vlastní mateřské školy starosta Tisu Miroslav Pipek.

Předškoláci z Tisu jezdili buď do Habrů nebo do Malčína. Cesta autobusem je pro tak malé děti podle starosty Pipka velmi komplikovaná a problematická.

Do obce se v posledních letech díky novým stavebním parcelám přistěhovalo několik mladých rodin, a právě rodinám s dětmi chce vedení obce Tis vyjít vstříc. „Mladé lidi s dětmi je třeba na vesnici udržet, bez nich bude vesnice za pár let mrtvá,“ zdůrazňuje místostarosta Tisu Bohuslav Kubát.

Pro svůj záměr zvolila obec část objektu, kde už sídlí obecní úřad, pošta, lékařská ordinace, a v patře je pět nových bytů. Místnosti, kde je dnes mateřská škola, dřív využívalo místní zemědělské družstvo.

S úpravami prázdných místností začali v Tisu v únoru, v současné době je už nová mateřská škola připravena přivítat svoje malé žáky. Náklady na přestavbu činily zhruba 2,4 milionu korun.

Do interiéru nové mateřské školy, který zahrnuje šatnu, sociální zařízení, hernu a kuchyni dala nahlédnout ředitelka Jana Ozábalová. Kromě ní bude o děti pečovat ještě jedna učitelka, která zastane i práci uklízečky, o spokojená dětská bříška se bude starat jedna kuchařka.

Radost z darovaných hraček

„Na to, že je Tis tak malá obec, byl o novou mateřskou školu velký zájem. Všechna místa jsou už obsazena,“ pochvaluje si ředitelka Ozábalová.

Ukazuje se, že mateřská škola v Tisu se o svoji existenci bát, nejméně pět dalších let, dětí bude dost. Ovšem udržet takové zařízení v provozu po finanční stránce není jednoduché.

Uvítali by štědré sponzory

„Například hračky jsou velmi drahé. Naštěstí se našli dárci, kteří dětem věnovali hračky už použité, které měli doma schované ještě po svých dětech. Pastelky a barvičky si děti donesou z domova. Uvítali bychom i pomoc nějakého sponzora, který by dětem věnoval například výtvarné potřeby, snad se časem někdo takový najde,“ doufá ředitelka. Provoz mateřské školy bude financovat především obecní úřad v Tisu.

„Pouze na mzdy zaměstnanců dostaneme příspěvek od krajského úřadu. Za pobyt dětí v mateřské škole a jejich celodenní stravování budou rodiče platit předem stanovenou částku. Všechno ostatní, především energie, budeme platit z rozpočtu obce,“ říká starosta Pipek.