„Spojili jsme se s obcemi Olešná a Skuhrov a dohromady pořádáme v sobotu 27. srpna na hřišti v Olešné rozloučení z prázdninami. Díky tomu, že se na ně skládají tři obce, můžeme dětem zajistit zajímavý program. Každý rok se snažíme připravit něco jiného. Už tu byli rytíři nebo vojáci, letos to budou indiáni. Na loučení s prázdninami vždycky dorazí kolem sto padesáti dětí. Program připravujeme tak, aby se děti mohly zapojit opravdu všichny včetně těch, co se sotva naučily chodit. Cen pro všechny budeme mít opravdu dost,“ popisoval starosta Radostína Petr Zadina a dodal, že samosebou nebude zapomenuto ani na dospělé návštěvníky, kteří se mohou těšit na posezení u klobás a piva.

Vystoupení indiánů

Pořadatelé počítají i s letošním vrtkavým počasím, na místě budou připraveny dva velké stany, které účastníkům nabídnou v případě špatného počasí přístřeší. O tom, že uspořádat takové půldenní skotačení není vůbec jednoduchý úkol, svědčí už to, že je ho třeba začít připravovat už tři nebo i čtyři měsíce dopředu. Program se pak může pochlubit takovými taháky, jako vystoupení indiánů, projížďky na koních, trénink indiánských dovedností nebo ukázky používání biče.

Ztřeštěnými japonskými televizními soutěžemi se inspirovali přibyslavští skauti, kteří na neděli 28. srpna připravují rozloučení s prázdninami nazvané Vodní opičiny. Jejich dějištěm se stane rybník u hospůdky v Olešence.

„Je to úplná novinka, uvidíme, jak se osvědčí. Pro návštěvníky připravíme trasu, kterou budou mít možnost si projít. Vzhledem k tomu, že to bude akce u vody, budeme závislí na počasí. Pokud by mělo být opravdu hodně ošklivě, máme i náhradní termín – sobotu 3. září,“ informovala vedoucí přibyslavského skautského střediska Goliath Helena Hrnčířová.

Záludnou trasu zahrnující ručkování na laně, chůzi po tenké lávce, přeskakování pohyblivých ostrůvků, sbírání leknínů nebo vodní slalom, budou moci absolvovat děti i jejich doprovod. Kdo si na adrenalinový zážitek netroufne, bude se moci třeba povozit v loďce nebo si dát něco dobrého.

Pro ty, kteří se nespokojí s tradičním občerstvením, bude připravena dokonce ochutnávka červů – obalovaných a smažených.

Další obcí, která se rozhodla potěšit své nejmenší obyvatele, je třeba obec Knyk, kde hasiči v sobotu odpoledne pořádají dětský den.

Zkrátka ale nepřijdou ani dospěláci. I pro ně se v regionu pořádají různé akce ku příležitosti rozloučení s létem. Například ve Vilémově to bude v sobotu 10. září Country rozloučení s létem, hrát bude světelská skupina Fernet. Vilémovická hospoda U Čerta zase zve na sobotní závěr prázdnin s kapelou Vysočina. Návštěvníky láká na grilované pochoutky a dobré pití k tomu.

Zuzana Klementová