VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice bojují o žáky, rodičům nabízejí i peníze

Havlíčkobrodsko – Příspěvky na školní pomůcky, cestovní náhrady, nebo dokonce peníze na ruku.Všemožnými způsoby se obecní úřady snaží přesvědčit rodiče aby svoje děti neposílali do městských škol.

28.8.2011
SDÍLEJ:

VENKOVSKÉ ŠKOLY. Udržet základní školy na vesnici se snaží některé obecní úřady. Rodičům nabízejí i peníze, když nebudou děti posílat do školy do města.Foto: Ilustrační foto:Deník/Štěpánka Saadouni

Pokud totiž ve vesnické škole výrazně klesne počet žáků pod zákonem stanovený limit, dostane se škola takzvaně do výjimky a obec bude muset její provoz dotovat vysokou finanční částkou, v nejhorším případě ji rovnou zavřít.

Do první třídy za pět tisíc korun

Velkorysou nabídku učinil rodičům školáků městys Uhelná Příbram na Chotěbořsku. Městys nabízí příspěvek pro děti, které budou navštěvovat Mateřskou a základní školu v Uhelné Příbrami.

Žáci nastupující do mateřské školy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Žáci do 1. třídy dostanou příspěvek ve výši 5 000 korun za školní rok. Žáci nastupující do 2., 3., 4. a 5. třídy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Tyto příspěvky budou vyplaceny rodinám na dvakrát, a to vždy na začátku pololetí rodičům.

„Někdo možná řekne, že si děti kupujeme. Bohužel, dnes je všechno o penězích. My chceme, aby naše škola fungovala dál a nemuseli jsme ji časem zavřít. Nečekáme, že tímto způsobem získáme desítky dětí, budeme vděčni za každého jednotlivce,“ vysvětlil počínání zastupitelů z Uhelné Příbrami starosta Václav Jarolím.

Finanční bonus se prý vyplácí. Městys do rekonstrukce školy investoval nemalé peníze. Ještě dnes splácí stavbu nové jídelny, do školy nechal městys nakoupit moderní vybavení, například drahé interaktivní tabule.

Podle starosty Jarolíma přitom výuka ve vesnické škole není o nic horší než ve městě. „Ve venkovských školách je méně dětí, učitel má možnost se žákům individuálně věnovat, což v přeplněné třídě ve městě může být problém,“ zdůrazňuje starosta. Jak tvrdí, finanční bonus má ohlas. Některé rodiny už projevily zájem neposílat děti do městské školy v Chotěboři, ale do „základky“ v Uhelné Příbrami.

Ne každý obecní úřad jde touto cestou. „U nás rodiče nedostávají žádný příspěvek za to, že dají děti do místní základní školy. Pro mě osobně je důležité, že děti to mají do školy kousek a že je nemusím nikam vozit. Za to by mi nějaký příspěvek nestál. Možná by ale stálo za zvážení, kdyby jiná škola připravila větší nabídku kroužků po škole, to bych uvítala,“ říká maminka žáka druhé třídy základní školy ze Šlapanova.

Příspěvky na dopravu

Také městys Vilémov u Golčova Jeníkova se snaží základní školu udržet. Jak informuje starosta Jiří Lebeda, žáci, kteří mají nějaké vážné zdravotní problémy, které by jim komplikovaly výuku, dostávají „k ruce“ asistenta. Jeho mzdu hradí městys. „Škola je na hraně výjimky,“ zdůvodňuje starosta Lebeda, proč městys nejen platí asistenty, ale také hradí dopravu dětem, které do Vilémova dojíždějí z okolních obcí autobusem.

Do základní školy do Dlouhé Vsi na Havlíčkobrodsku dojíždějí žáci z nedalekého Bartoušova. Obec Dlouhá Ves proto odpustila Bartoušovu poplatky za umístění dětí, což není zrovna malá částka. Pro dojíždějící děti obec nechala zřídit i školní klub, kde se mohou pobavit místo toho, aby seděly na zastávce a čekaly na autobus domů.

Nejmenší základní školu má obec Věžnice nedaleko Polné. V celé škole od první do páté třídy je celkem osm dětí. Podle starosty Josefa Málka nabízí zato škola dětem kvalitní výuku, moderní vybavení, rodičům prvňáčků pak příspěvek na učební pomůcky. „Obec také hradí školákům například i plavecký kurz,“ upřesňuje Málek.

Podle oslovených venkovských starostů má tento „boj o žáky“ ještě další důležitý aspekt. Má zabránit stárnutí a vylidňování vesnic. Mladí lidé, kteří si zvyknou od malička odjíždět z vesnice do měst, si nevytvoří ke svému rodišti vztah a v dospělosti nebudou mít zájem se do vesnice vracet, natož se tu usadit natrvalo.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Ilustrační foto.

Koncert podpoří nedonošené děti

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Brod po dvaceti letech zavedl nový systém hromadné dopravy

Havlíčkův Brod – Největší změnu systému Městské hromadné dopravy za posledních 22 let právě zažívají obyvatelé Havlíčkova Brodu. Nové jízdní řády cestujícím přinesly častější spoje v ranních a odpoledních špičkách, a také lepší návaznost na vlakové a autobusové přípoje. Nevýhodou je ale častější přestupování.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze základní školy ve Šlapanově.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT