Město původně chtělo vyřešit stěhování nájemníků do konce září, aby se v říjnu mohlo začít bourat. V současné době ale není jisté, zda bude objekt skutečně vyklizen v plánovaném termínu.

„Momentálně dochází k mírnému skluzu, protože nastaly technické i právní komplikace, ale každopádně je se všemi nájemníky dohodnuto vystěhování. Předpokládáme, že vše by mělo proběhnout do konce září,“ řekl Josef Beneš z Odboru rozvoje města Havlíčkův Brod s tím, že pokud se tak nestane, odloží se bourání na příští rok.

Podle Beneše bylo všem obyvatelům domu navrženo přestěhování do bytů s podobnými podmínkami nebo do domů, které by si později mohli odkoupit. Mohou si vybrat z několika variant podnájmů a platit tak v podstatě stejnou částku.

Dvě ženy, které nechtěly být jmenovány a v domě dosud zůstávají, potvrdily, že podle jejich informací by měl nájem zůstat stejný. Přesto prý mají obavy z jeho zvýšení v blízké době. Beneš připustil, že v potaz se musí brát také metry čtvereční, od kterých se částka bude odvíjet. „Nebude to možná za úplně tu samou cenu, ale určitě půjde o stejné podmínky, o kterých nájemníci vědí,“ objasnil finanční stránku věci Beneš.

Jedna ze dvou dotazovaných nájemnic si prý na nový podnájem nemůže stěžovat. „Můj nový byt bude kompletně opravený,“ svěřila se.
Obyvatelky domu ale přesto nemají ze stěhování radost. „Všichni jsme tady byli jako jedna rodina, žili jsme bez hádek a udržovali jsme si čistotu,“ vyjádřila se jedna z žen.

Co s prostorem?

Jaký objekt prázdné místo po zdemolovaném domu zaplní, to podle Josefa Beneše zatím není jasné. „V současné době děláme na projektu Revitalizace Smetanova náměstí. To se bude měnit jako celek, takže prozatím tu ponecháme volné prostranství, trávník nebo něco jiného,“ sdělil Beneš a dodal, že do budoucna město plánuje prostor využít.

Jak dodal, myšlenka demolice domu se zrodila zhruba před třiceti lety, kdy byl dům postaven. Radní totiž si hned po jeho dokončení uvědomili, že se na náměstí nehodí. „Dokonce i v územním plánu bylo uvedeno, že tu zůstane jen po dobu životnosti. Ta sice úplně nekončí, ale neinvestovalo se sem a dělaly se jen nejnutnější práce,“ vysvětlil Beneš.

Objekt brání ve výhledu ze Smetanova náměstí na Havlíčkův dům, kde sídlí Muzeum Vysočiny. Jeho ředitel Jiří Jedlička uvedl, že místo by se v budoucnu dalo dobře zužitkovat. „Mohl by tu být třeba zelený prostor, který by nám přišel vhod například při Muzejní noci. Ale je tu i pohled těch lidí, kteří se musí stěhovat. Ty chápu, protože je to pro ně určitě nepříjemné,“ domnívá se Jedlička.

Vendula Kadlecová, Lucie Marková