Poslanci tam nejezdí. O budoucnosti rekreačního areálu by proto měla v průběhu září jednat poslanecká sněmovna.

Podle starosty Lipnice nad Sázavou, Leoše Bláhy, se v bazénu a v době, kdy tam výjimečně poslanci nepobývali, mohly koupat školní děti. A tato možnost, pokud bude areál uzavřen, s největší pravděpodobností padne. Nabízí se proto otázka, zda samotná Lipnice měla alespoň z občasné přítomnosti poslanecké smetánky minimální užitek. Odpovědět na to není podle lipnického starosty jednoduché.

„Například mému předchůdci se podařilo do obce dostat nemalé peníze na různých dotacích. Zda by se dotace povedlo získat, i kdyby zde poslanecký rekreační areál nebyl, neumím posoudit. Pravdou ovšem je, že se například uskutečnily nákladné rekonstrukční práce na lipnickém náměstí, ale místní komunikace v žalostném stavu zůstaly,“ zamyslel se Bláha.

Uvést, zda přítomnost poslanců v rekreačním areálu obci nějak prospěla, není jednoduché ani pro kastelána lipnického hradu a místostarostu obce, Marka Hanzlíka. „Návštěvnost hradu to neovlivnilo. Pravdou ale je, že poslanec Jan Kasal byl ten, který pomohl získat lipnickému hradu finance na dokončení rekonstrukce Trčkovského paláce. Poslanec Kasal měl Lipnici rád, významnou měrou se podílel i na kulturní akci Podlipnické kostely. Je otázka, zda by pomohl Lipnici stejně, i kdyby tady poslanecký rekreační areál nebyl. Nicméně se domnívám, že pro každou obec je výhodou mít možnost setkat se na svém území se zástupci poslanecké sněmovny,“ zauvažoval Hanzlík.

A co dál?

Přestavba bývalé dětské zotavovny na poslanecký rekreační areál stála sto milionů korun. Teď v Praze přemýšlejí o tom, co s ním bude dál.
Jednou z možností je nechat objekt zakonzervovat, za nemalé peníze ho udržovat a čekat jaké možnosti nabídne trh. Leoš Bláha i Marek Hanzlík by měli po ruce návrhy i na další možnosti využití.

„Teď budu hovořit jako občan, nikoliv jako starosta,“ zdůraznil Bláha: „ V minulosti tu byla dětská zotavovna. Chátrala, protože stát na ni peníze neměl. Jakmile se z ní ale mělo stát poslanecké rekreační zařízení, peníze se ve státní pokladně našly. Z toho je vidět, že peníze se zřejmě do rekonstrukcí takových objektů najdou, podle toho, kdo je vlastní. Slyšel jsem, že se má někde stavět zařízení pro válečné veterány. Zřejmě opět za státní peníze. Proč se jednou nechovat ekonomicky a nevyužít pro důstojné dožití veteránů třeba Lipnici,“ navrhl Bláha.

Podobný návrh by měl i Hanzlík. „Nedávno se na mě obrátila jedna paní, která se stará o onkologicky nemocné děti s dotazem, zda by se pro jejich doléčení nemohl využít právě nevyužívaný poslanecký areál v Lipnici. Musel jsem ji zklamat. Obec nemá vliv na to, jak poslanci se svým rekreačním zařízením naloží, ale byl bych pro, aby se objekt vrátil svým původním účelům. Například jako léčebné zařízení, když ne pro děti, tak třeba i pro ty již jednou zmíněné vojenské vysloužilce. Populace stárne a zařízení pro seniory není dostatek,“ řekl Hanzlík.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava němocová se nechala slyšet, že poslanci trpí na Lipnici nedostatkem soukromí a neustálou přítomností novinářů. Šéf zdravotnického výboru Boris Šťastný dokonce serveru Novinky.cz řekl, že se tam poslanci bojí jezdit.