Plni očekávání byli především prvňáčci, kterých letos přišlo přes pět tisíc. „Do školy se moc těším. Nejvíc na úkoly, kamarády, paní učitelku, počítání a jídlo,“ vypočítává šestiletý Péťa z Pelhřimova a ukazuje zbrusu novou aktovku, s níž včera poprvé hrdě vyrazil. „Už jsem si ve škole našel i kamaráda,“ pochlubil se.

„První třída je náročná, to je bez debat. Prvňáčkovi se rodiče musí věnovat trochu víc než čtvrťákovi. Znám to podle dcery Nikolky, která letos nastoupila do čtvrté třídy. Syn se moc těší, tak doufám, že ho to brzo neopustí,“ říká Péťova maminka Irena Černíková.

Do neznáma vykročila po prázdninách se sevřeným žaludkem také patnáctiletá Iva Cirhanová z Hodic, která nastoupila do prvního ročníku střední školy. „Jdu poprvé do nové školy, je mi blbě, nejedla jsem a jsem zvědavá, jak zapadnu do kolektivu nových spolužáků,“ prozradila budoucí zahradnice. „Těším se, že se naučím aranžovat květiny a starat se o zahradu, ale to učení už moc nemusím,“ dodala.

Zatímco ve většině případů začal nový školní rok slavnostně ve vyzdobených třídách, ve Zhoři na Jihlavsku ho pojali hravě. Děti přeskakovaly řeky a sbíraly brambory. „Letos jsme vítali školní rok tematicky. Každá kolegyně nesla nějaký atribut spjatý s Vysočinou, například věnce z jeřabin, sud piva Ježek, šišku salámu Vysočina…“ popsal ředitel školy Richard Března, „na dvoře jsme simulovali řeky, protože Vysočina je jejich prameništěm a leží na evropském rozvodí. Hned za řekou bylo bramborové pole. Děti se brodily řekou a do ošatek sbíraly brambory, které potom odevzdávaly jako propustku do školy.“

Iveta Danko a reportéři Deníku