Nadšenci z východočeského sdružení No:mad vypustili v sobotu dopoledne v Číhošti do stratosféry sondu Fénix 1. Ta v průběhu své mise pořídila záběry Země z výšky třiceti kilometrů.

„Chceme i tímto způsobem propagovat amatérskou vědu a ukázat hlavně mládeži, že i věda se dá dělat zajímavým a populárním způsobem,“ uvedl předseda sdružení Tomáš Černohous.
Sondu o hmotnosti 1,5 kilogramu, tvořila ji skříňka z tvrzeného polyesteru, dvě kamery, GPS navigátor a ohřívací zařízení, vynesl do stratosféry klasický meteorologický balon napuštěný heliem. Sonda stoupala rychlostí 4,5 metrů za sekundu a cílové výšky dosáhla zhruba za hodinu a padesát minut. Po celou dobu letu pořizovala videozáznam naší planety. Horizontální i vertikální.

Přistání u Velké Bíteše
„Zhruba ve třiceti kilometrech balon praskl a sonda několik vteřin padala k Zemi volným pádem. Pak jí zpomalil padák. Díky němu sonda klesala rychlostí pěti metrů za sekundu,“ vysvětlil další člen sdružení Michal Prokopec.

Podle výpočtů mladých vědců měla sonda dopadnout nedaleko Velké Bíteše. „Pomocí GPS bychom ji měli zaměřit a najít. Pokud by se nám to náhodou nepovedlo, obsahuje sonda kontaktní informace. Věříme, že by se nám nálezce sondy ozval,“ pokračoval Černohous.
Předpoklad vyšel téměř stoprocentně. „Sondu jsme našli půl hodiny po poledni asi sedm kilometrů západně od Velké Bíteše. GPS lokátor se poprvé ozval ve 12.05 hodin. O dvacet pět minut později jsme už sondu měli v rukách. Přistála v křoví a v pořádku. Kamery se nerozbily,“ sdělil Prokopec.

S vysláním amatérské sondy souhlasily i Úřad pro civilní letectví a Řízení letového provozu.
„Ty nám ale stanovily podmínku, že sonda nesmí opustit území České republiky. Proto jsme se rozhodli, že náš pokus uskutečníme v geografickém středu, tedy v Číhošti,“ řekl Černohous.

Videokamery záznam skutečně pořídily. Mladým vědcům se je ale ještě nepodařilo v počítači dekódovat. „Zřejmě to zavinila extrémně nízká teplota, ta ve třiceti kilometrech dosahuje až mínus sedmdesáti stupňů,“ vysvětlil Prokopec.