Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oddělení dětské psychiatrie získalo nové prostory

Havlíčkův Brod – Do nových prostor se přestěhovalo dětské oddělení psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šimr

Z původního objektu, který je v havarijním stavu, se malí pacienti přestěhovali do pavilonu číslo dvanáct.

Toto oddělení, kde se léčili většinou pacienti s lehčími psychiatrickými diagnózami a lidé s různými typy neurotických a osobnostních poruch, mělo čtyřicet lůžek, ale obsazeny byly v průměru sotva dvě třetiny.

„Na pokles zájmu pacientů o léčbu měly zřejmě i vliv regulační poplatky. Částka za den hospitalizace asi některé odradila, ale to je jenom můj názor,“ řekl ředitel Mašek. Jak dodal, uvolněnou kapacitu oddělení čísla dvanáct léčebna využila k přestěhování dětského oddělení.
Dětské oddělení se nacházelo v pavilonu číslo pět. Ten je ale v havarijním stavu. Nové prostory přinesou dětem některé nesporné výhody, například menší počet pacientů na pokojích.

„Pavilon číslo dvanáct je ve srovnání s pětkou ve velmi dobrém stavu. Už v roce 1997 tam byly provedeny rozsáhlé rekonstrukční práce. Stačilo nám proto provést jen drobnější úpravy a opravy,“ upřesnil Mašek a dodal, že na kompletní rekonstrukci pavilonu čísla pět léčebna připravila potřebnou dokumentaci a požádala o investiční dotaci Ministerstvo zdravotnictví, které je jejím zřizovatelem.

Rekonstrukce si vyžádá investici ve výši šedesáti milionů korun, protože pavilon bude třeba téměř od základů přestavět. Takovou částku ale léčebna ve svém rozpočtu nemá, navíc bude muset v letošním roce opět šetřit.

Oddělení dětské psychiatrie s kapacitou čtyřiatřiceti lůžek je určeno k hospitalizaci dětí a adolescentů ve věku od tří let do doby ukončení povinné školní docházky, výjimečně až do osmnácti let.

Léčebné společenství

„Zabýváme se léčením celého spektra psychických poruch, včetně akutních i chronických psychotických stavů, reakcí na životní události a poruch příjmu potravy. Děti s problematikou zneužívání návykových látek přijímáme pouze k detoxikačním pobytům před nástupem do specializovaných zařízení pro léčbu závislostí,“ popsal činnost oddělení ředitel Mašek.

Dětská psychiatrie je organizována jako léčebné společenství, neboli komunita. Děti jsou zařazeny do skupin podle věku, ale léčba jednotlivých dětí je přísně individualizována.

Po celou dobu hospitalizace pokračují děti ve vzdělávání na stejném typu školy, kterou navštěvovaly doma, takže není třeba se obávat, že učivo zameškají.

Menší děti jsou v mateřské škole s družinou vedeny učitelkami mateřské školy. Děti s vadami řeči chodí na logopedii.

Děti se účastní individuální nebo skupinové psychoterapie, pracovní terapie, arteterapie, hipoterapie, canisterapie, chodí do bazénu, účastní se kurzů vaření.

Mimo školní vyučování tráví děti se svojí skupinou pod vedením zdravotní sestry hodně času venku na vycházkách a při sportovních činnostech. „Při léčení psychických poruch dětí po celou dobu hospitalizace spolupracujeme intenzivně také s jejich rodinami,“ uzavřel ředitel Mašek.

Autor: Štěpánka Saadouni

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Ilustrační foto.

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení