Právě toho využívá řada turistů z regionu, kteří si nestihli vybrat dovolenou v období letních prázdnin. „Největší zájem o zájezdy jsme zažili v červenci, kdy pršelo a všichni chtěli pryč, někam za sluncem. Teď se ptají hlavně na Turecko, Egypt a Řecko. Do Chorvatska už se moc nejezdí, protože tam v tuto dobu není už tolik teplo,“ komentovala současný zájem o vzdálené kraje majitelka chotěbořské cestovní agentury Štefi tour Zdeňka Štefánková.

Počkat si na posezónní slevy se sice může jevit jako výhodná taktika, může to ale mít i své nevýhody. Hotely v oblíbených destinacích sice nyní hlásí volné kapacity, chybí ale místa v letadlech, která by tam turisty dopravila. Posezónní slevy navíc nebývají až tak výrazné.

„Pro rodiny s dětmi je nejvýhodnější vybrat si zájezd už v prosinci, kdy bývají zlevněné a je opravdu z čeho vybírat. Cenově jsou srovnatelné se zájezdy typu last minute, u kterých ale bývají omezené služby a také ubytování nemusí být na tak dobré úrovni,“ radí cestovatelům vedoucí havlíčkobrodské cestovní kanceláře ADA TOUR Zdeňka Neuwirthová.

Taháky leží na jihu

V této cestovní kanceláři letos zaznamenali mimořádný zájem právě o zářijové zájezdy. Hlavním tahákem je Turecko, kromě něj jsou v kurzu také Egypt, Řecko a Spojené arabské emiráty. Stále oblíbenější jsou vládami a Evropskou unií dotované zájezdy pro seniory, u kterých se sleva vztahuje i na doprovod. To, že jsou cesty do exotických zemí, stále populárnější i během prvních týdnů nového školního roku, potvrzuje i Petra z Havlíčkobrodska.

„Já za týden s rodinou vyrážím do Egypta. Neměla jsem v létě čas, a taky si dovolenou vybírám teď. Ale takhle to dělám téměř každý rok. Hlavně se tam jedu ohřát, protože by tam mělo být ještě velké teplo, takže si tam konečně užiji pořádné léto,“ usmívala se.

Dovolená s golfem

Letošním trendem jsou dovolené, na které vyráží jen jeden z rodičů s dítětem, nebo i jednotlivci. Motivem takového trávení dovolené může být jednak snaha ušetřit, ale i touha zákazníka prožít pobyt co nejvíce v klidu. Osamělí cestovatelé si ale většinou musí za ubytování citelně připlatit.

Další stále oblíbenější novinkou jsou dovolené v Turecku strávené na golfovém hřišti. „Jsou tam specializované hotely s golfovými areály. V zimě je tam příjemných dvacet stupňů. V nabídce máme speciální balíčky, golfisté si mohou užívat celodenního aktivního programu,“ přiblížila náplň golfových dovolených majitelka ledečské cestovní agentury NONA Jana Nováková.

Zimní zájezdy se už nyní prodávají

Kdo by zatoužil po větší exotice, může sáhnout po zimních zájezdech třeba do Karibiku nebo Thajska. Milovníci zimních sportů se už ale jistě nemohou dočkat, až vyrazí na zasněžené svahy. Samozřejmě nejoblíbenější destinací jsou Alpy a už nyní si lyžaři zamlouvají ubytování na jarní prázdniny.

„Zimní pobyty jsme začali prodávat už zhruba před třemi týdny. Zákazníci se zajímají hlavně o Rakousko a Itálii,“ informovala Neuwirthová.
Oblíbená jsou také francouzská letoviska, která jsou stejně jako italská levnější, než horská střediska v sousedním Rakousku.

Zuzana Klementová