Tak odpovídají oslovení starostové obcí na Havlíčkobrodsku na otázku, zda se ve středu 21. září zúčastní demonstrace na podporu novely zákona o novém rozpočtovém určení daní (RUD).
Některé obce by nepřijetím novely o RUD přišly v roce 2012 o statisíce, v některých případech dokonce o miliony korun. „Já osobně nejsem zastáncem takových protestních akcí, byť si myslím, že přijmout nové rozpočtové určení daní je potřeba a podporujeme ho,“ říká starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.
Pokud by nové rozpočtové určení daní prošlo, město Světlá by získalo na investice o celých 14 milionů korun víc. Vedení města ani na okamžik neváhá, nač by tyto peníze použilo. „Určitě by to byla potřebná rekonstrukce náměstí, kterou už delší dobu plánujeme, ale zatím na ni nebylo dost peněz,“ míní starosta.
Vedení městyse Česká Bělá se rovněž demonstrace starostů v Praze nezúčastní osobně, ale tuto aktivitu podporuje. „Městys by podle nového rozpočtového určení daní měl dostat na investice o dva miliony korun víc,“ informuje starosta Václav Jaroš.
Více na investice
Jak vzápětí dodává, městys už v době, kdy začala ekonomická krize, přišel o nemalé peníze. „V současné době před námi stojí velmi důležitý úkol, a sice stavba čistírny odpadních vod. Snažíme se o to už léta. V takové situaci by nám dva miliony přišly určitě vhod. Celá akce bude stát asi šedesát milionů korun,“ upřesňuje Jaroš.
Podle tajemníka městského úřadu v Chotěboři Jiřího Fišery o případné účasti na středeční demonstraci vedení města nemluvilo, ale i Chotěboř by si přijetím nového rozpočtového určení daní pomohla o 15 až 20 milionů korun, což by v plánování investic bylo určitě znát.
Ani starostka obce Dlouhá Ves Ludmila Němcová se do Prahy nechystá. „V současné době dostáváme do pokladny tolik, kolik určuje zákon, i když vyšší částku bychom rozhodně přivítali,“ konstatuje Němcová.
„Pozvánku na demonstraci do Prahy jsem dostal, z pracovních důvodů se zúčastnit nemohu, ovšem změnu rozpočtového určení daní bychom přivítali. Získali bychom na investice asi o 1,5 milionu korun víc,“ vypočítává starosta Malče na Chotěbořsku Karel Musílek.
Přibližně o 500 tisíc korun by si podle nového RUD „polepšila“ také obecní pokladna ve Stříbrných Horách.
Demonstrace se koná ve středu 21. září v 10 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze.
Starostové českých a moravských obcí tam budou bojovat za to, aby nadále nebyly kráceny jejich obecní pokladny. Podle předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Zdenky Švaříčkové starostové přijedou do hlavního města protestovat, neboť se objevilo důvodné podezření, že by novela o rozpočtovém určení daní neměla být schválena. Důvodem je odmítavý postoj premiéra Petra Nečase.
Podle senátorky Jany Juřenčákové a Spolku pro obnovu venkova Ministerstvo financí vyhovělo dlouholetým požadavkům obcí a měst diskriminovaných při dělení financí z daní a připravilo novelu zákona o financování obcí. Ta přidává 6241 obcím více než 13,5 miliard korun, zatímco 4 největším městům ubírá necelých 5 miliard, avšak s čtyřletým přechodným obdobím.
Na předsedu vlády se v těchto dnech valí vlna dopisů od stovek starostů z celé republiky se symbolem klíče, neboť premiér je klíčovou osobností k prosazení změny financování samospráv. „Starostové v nich žádají premiéra o schválení novely v předloženém znění. Jen potvrzených odeslání máme již přes 700, předpokládám, že celkem již dorazilo na Úřad vlády kolem tisíce dopisů“ upřesňuje Věra Kovářová, místopředsedkyně Sdružení místních samospráv (SMS ČR).
Předseda zmíněného sdružení, Josef Bartoněk, dodává: „Starostové navíc z vlastní iniciativy začali pořádat vlastní podpůrné hromadné akce v jednotlivých krajích.