A právě jemu bude zítra v deset hodin při příležitosti oslavy jeho nedožitých narozenin ve Svatém Kříži u Havlíčkova Brodu slavnostně odhalen pomník.

Při aktu nebudou chybět dvě generálovy dcery, zástupci vrchního velení Armády České republiky, váleční veteráni a další významní hosté. Bude se konat i výstava v bývalé škole a v Muzeu Vysočiny následně proběhne od dvou odpoledne přednáška o válečných pilotech RAF z Havlíčkobrodska. „Večer pak ještě od 17 hodin proběhne slavnostní vzpomínkový večer v Divadle Na Kopečku v Jihlavě,“ uvedl jeden z pořadatelů Josef Vochyán.

Kuttelwascher na začátku okupace přes Polsko emigroval do Francie a po porážce galského kohouta se dostal do Anglie, kde byl přijat do řad královského letectva.

Již na jaře 1941 dosáhl svého prvního oficiálně potvrzeného sestřelu a jeho černě natřený Hurricane „Night Reaper“ se brzy stal postrachem osádek německých bombardérů.

„Byl nasazován v akcích Night Intruder. Během náletu německých bombardérů byly nad okupované území posílány osamocené stíhačky, aby je při přistávání sestřelily a útočilo se i na vzlétající bombardéry,“ popsal jednu z taktik historik Michal Kamp.

O Kuttelwascherovi vznikl v USA dokonce komiks. Po válce se nakrátko vrátil do vlasti, ale v roce 1946 definitivně odešel do Anglie, kde také v roce 1959 zemřel. Rodák ze Svatého Kříže byl in memoriam povýšen v roce 2000 do hodnosti brigádního generála.