Zato večer teploty klesají k hodnotám, které rozhodně nepotěší žádného zmrzlíka. Září je měsícem, kdy v regionu začíná topná sezona.


„Už jsme přitápěli, děje se tak automaticky. Podle vyhlášky by se mělo začít topit třetí den, kdy průměrná denní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia. Teď jsme topení odstavili, protože se oteplilo. Předpokládám, že začneme přitápět od dalšího týdne, kdy se má opět ochladit,“ shrnul začátek topné sezony ve Světlé nad Sázavou vedoucí místního provozu ČEZ Energo, Petr Kadlec. Tato společnost dodává teplo do všech světelských bytových domů, ale také třeba na radnici, do škol nebo do místního zdravotního střediska.

Minulý týden začalo topit také ledečské Bytové družstvo Melechov, které se stará o tepelný komfort zhruba tisícovky místních bytů. Zatímco vloni hřály radiátory už od prvního září, letošní rok je teplotně nadprůměrný, takže se s přitápěním začalo až v polovině září.

Počasí hlídá automatika

I tam, stejně jako ve Světlé nad Sázavou, sleduje vývoj venkovních teplot automatika, která pružně reaguje na rozmary počasí.

Teplo pro dva a půl tisíce havlíčkobrodských bytů a další nebytové prostory k tomu má na starosti brodská společnost TEPLO HB, která spravuje sedmdesát kotelen. Její zaměstnanci nezaháleli ani v létě a připravili nebo právě připravují příjemné novinky.

Jednou z nich jsou výměníky umístěné na kotelnách na Žižkově a na Smetanově náměstí, které umožní zužitkovat teplo z kouře. „Počítáme, že nám za sezonu ušetří zhruba šedesát tisíc kubíků zemního plynu. Návratnost této investice by měla být jeden rok,“ informoval ředitel TEPLO HB, Miroslav Sommer. Pokud se novinka osvědčí, mohlo by jí být vybaveno dalších pět až šest brodských kotelen.

Další dobrou zprávou je, že se městu Havlíčkův Brod podařilo v elektronické aukci získat nového dodavatele plynu, díky čemuž by měla nastávající topná sezona stát o 6 750 000 korun méně. Teplo v Brodě by tak mohlo zlevnit zhruba o deset procent, což odběratelům určitě přijde vhod vzhledem k plánovanému zvýšení sazeb DPH.

Příští rok by se v Havlíčkově Brodě také měla rozjet kombinovaná výroba elektřiny a tepla ze zemního plynu. Odpadové teplo, které vzniká při spalování plynu, bude dále využito k ohřevu vody nebo přitápění. Tato novinka by opět měla pomoci snížit částky na vyúčtování za vytápění.

Ti, kdo nespoléhají na dodávky tepla od velkých společností, si je musí zařídit ve vlastní režii. „Bydlím v cihlovém bytovém domě, který je zatím ještě vyhřátý. Když začne být chladno, tak si na půl hodiny přitopíme. Plynové kotle máme v bytech už od roku 1971. Je to výhoda. Plyn je sice dražší, ale každý si zaplatí jen to, co spotřebuje a kolem kotle je čisto,“ řekl Jaroslav Švanda z Havlíčkova Brodu.

Zvláště majitelé rodinných domů často nedají dopustit na levné topení dřevem. „V létě jsem vyčistil kotel a komín, dřevo jsem si připravil už v zimě. Máme kousek lesa, kde je občas potřeba něco zkrátit, bereme také odřezky z pily. Zkrátka, ztopím kdeco. Ke kotli na tuhá paliva mám ještě plynový kotel, takže když jsou děti samy doma, stačí jen nastavit, v kolik hodin má začít přitápět,“ okomentoval své přípravy na zimu Ondřej Šafránek, který bydlí v rodinném domě nedaleko Chotěboře.

Zuzana Klementová