Víte, co spojuje spisovatele Roberta Fulghuma, Petru Soukupovou, Jiřího Hájíčka, Jana Těsnohlídka mladšího, Antonína Přidala či Petra Čichoně? Ne? Nevadí. Prozradíme vám, že se právě tito autoři přijedou ve dnech 21. a 22. října podívat, a to vůbec poprvé, na havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh. A prozradíme vám i to, že svou účast na něm potvrdilo už více než sto padesát českých nakladatelství. Zkrátka a dobře: čtenáři a milovníci dobré literatury si opět přijdou na své.

„Téma letošního veletrhu, jehož přípravy jsou už nyní v plném proudu, zní: Knihy a svoboda. A stejně se jmenuje i nejvýznamnější doprovodná akce letošního veletrhu – festival Knihy a svoboda je pořádán českým a mezinárodním PEN klubem a je součástí celosvětové sítě literárních festivalů Free the Word…,“ uvedla ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Ta dodala, že festival není zdaleka jediným doprovodným programem veletrhu. „Návštěvníci se jako každý rok mohou těšit na autogramiády, autorská čtení a besedy s mnoha spisovateli, které znají už z dřívějších veletrhů. Uvedu například Zdeňka Svěráka, Ludvíka Vaculíka, Irenu Obermannovou, Michala Viewegha, Arnošta Goldflam a další,“ pokračovala Hejkalová. A bude to právě Arnošt Goldflam, který vybere i tři vítěze amatérské literární soutěže Dopište Goldflama.

Součástí knižního veletrhu se stane i několik výstav.
Tradiční výstava nazvaná Současná česká ilustrační tvorba v Galerii výtvarného umění bude letos věnována Janu Kudláčkovi a v Muzeu Vysočiny bude otevřena zcela nová expozice Karla Havlíčka Borovského. „Přímo na veletrhu pak proběhne výstava Český Milosz, která je věnována českým překladům a překladatelům polského básníka Czeslawa Milosze, dále výstava fotografií pro knižní obálky Jaroslava Fišera a také výstava dřevěných plastik Martina Patřičného,“ vyjmenovala Hejkalová.

Ceny brodského knižního veletrhu
Stejně jako v předcházejících ročnících bude i letos uděleno v Havlíčkově Brodě několik veletržních cen. Půjde o cenu Littera Astronomica za literární dílo propagující astronomii a město Havlíčkův Brod udělí cenu za nejkrásnější knihu. Kraj Vysočina a Český rozhlas Region vyhlásí nejlepší knihu spjatou s Vysočinou a Tiskárny Havlíčkův Brod udělí cenu za nejkrásnější dětskou knihu. „Poprvé bude udělena cena internetového portálu Topzine, a to za fantastickou povídku,“ dodala Hejkalová.