Populární Rallye Světlá vstoupila v sobotu do svého jubilejního desátého ročníku. Silnice v okolí Světlé nad Sázavou proto opanovala rychlá auta se silnými motory. Ředitel podniku, Zdeněk Secký, si pochvaloval nejen průběh vlastní soutěže, tvořily ji tři rychlostní zkoušky, ale také diváckou kulisu a zejména počet přihlášených posádek.

„Ten byl vskutku rekordní. Na trať rallye, ta měřila necelých čtyřiasedmdesát kilometrů, se postavilo pětadevadesát soutěžních posádek. Šest z nich přijelo do Světlé nad Sázavou z Polska, mezinárodní punc závodu nakonec ztvrdil i závodník ze Slovenska,” řekl Secký.

Vzorní diváci
Závodu přihlíželo na pět tisíc diváků a Secký nešetřil na jejich adresu chválou.
„Byli ukáznění, závod sledovali pouze z míst k tomu vyhrazených, nevcházeli nám na silnice a hlavně svá auta parkovali pouze na vyhrazených parkovištích,” pokračoval Secký.

O dramatické situace nebyla nouze. Dvě auta skončila na střeše při rychlostní zkoušce Olešnice - Malčín, další pak při rychlostní zkoušce Koňkovice - Rejčkov.
„Žádný z řidičů ani spolujezdců nebyl při těchto ošklivě vyhlížejících haváriích zraněn. Přesto jsem jako ředitel závodu trval na tom, aby se podrobili lékařskému vyšetření,” uvedl Secký.
Příliš práce nebudou mít letos ani pojišťovny. Vozidla poškodila pouze jeden telefonní sloupek a plot u domu v Rejčkově.

A jak vlastně desátá jubilejní Rallye Světlá skončila?
Na celkovém prvním místě dojeli, stejně jako v loňském roce, Martin Šikl s Martinem Pecinou z týmu ABV Praha. Jeli na voze Mitsubishi Lancer EVO IX a trať zvládli za 37 minut a 53 sekundy.

Na druhém místě skončila pardubická posádka týmu Autosport Gajar, Pavel Gajar, Petr Vanický. Se svým speciálem Mitsubishi Lancer V zajeli čas 00:39:05.

Na „bednu” se nakonec dostali i Jiří Jírovec s Františkem Šebestou z plzeňského týmu Ivelt Racing. Bronz brali za celkový čas 00:40:02, který zajeli na voze Nissan GTR.

Rallye Světlá se jela jako předposlední podnik letošního seriálu Volného poháru České republiky.
„Poslední závod nás čeká za čtrnáct dní v Humpolci. A pak už jen závěrečné a slavnostní vyhlášení celkových výsledků v prosinci v Českých Budějovicích,” uzavřel ředitel závodu Secký.

Připomeňme, že na Havlíčkobrodsku se každý rok jezdí kromě světelské rallye také Rallye Posázaví - Memoriál Karla Švece. Letos to bylo koncem května a dobře si na ní vedla i výše uvedené vítězná posádka ze Světlé. Martin Šikl a Martin Pecina skončili v Havlíčkově Brodě na celkovém druhém místě.