Díky těmto hodinám budou děti hrající si na hřišti vědět nejen kolik je přesně hodin, ale v případě jakéhokoliv nebezpečí si pomocí tlačítka budou moci přivolat i pomoc. Konkrétně pak hlídku městské policie nebo zdravotníky. Hodiny včera na Kalinově nábřeží umístili pracovníci havlíčkobrodské správy a údržby silnic. Zahájení jejich provozu je naplánováno na příští úterý.

„Tohoto okamžiku se kromě Jany Kostelníkové, autorky celého projektu, zúčastní například i Hynek Blaško, otec tragicky zesnulého Jakuba Šimánka, který se ujal role patrona,” uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Ivan Kuželka. Ten dodal, že hodiny v ceně přesahující sto tisíc korun pořídila společnost Pleas Havlíčkův Brod. Právě tu prostějovské sdružení Přijdu včas oslovilo. „Další hodiny tohoto typu by se časem mohly objevit i na dalších dětských hřištích v Havlíčkově Brodě. V úvahu připadají hřiště v parku Budoucnost a také v Plovárenské ulici,” pokračoval Kuželka.

Hodiny s bezpečnostním hlásičem už byly díky sdružení Přijdu včas nainstalovány v Prostějově a Šternberku. Jejich umístění se chystá také v Olomouci.

„Vytrvalými podporovateli našeho projektu jsou i první dáma České republiky Livia Klausová s manželem,” připomněla Jana Kostelníková. Na otázku, jestli děti tlačítka komunikátorů hodin umístěných na Hané nezneužívají, odpověděla, že ne.

V Havlíčkově Brodě není nikdo, kdo by přítomnost hodin na Kalinově nábřeží nepřivítal. „Dobrý pocit z tohoto zařízení budou mít samozřejmě hlavně rodiče,” konstatoval ředitel Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík. „Po stisknutí tlačítka se dítěti nebo komukoliv jinému, ozve přímo službu konající strážník na operačním oddělení,” vysvětlil Pavlík. Obdobné to bude i v případě kontaktu rychlé záchranné služby. Volaný bude spojen přímo s dispečinkem nemocnice.

Případnému zneužívání bezpečnostního hlásiče má zamezit i skutečnost, že hodiny jsou, podle vyjádření místostarosty Kuželky v dosahu kamer městského monitorovacího systému.

Ve Šternberku jsou obdobné speciální hodiny na dětském hřišti od loňského listopadu. Potvrdil to Josef Faltys, zástupce velitele tamní městské policie.

„Doposud jsme nezaznamenali jediný kontakt. Dokonce jsme se na hřiště jeli i několikrát podívat, zda–li jsou hodiny a hlásiče v pořádku. Jsou. Nikdo je prozatím nepoužil, ale ani nezneužil,“ řekl Faltys.

Obdobnou zkušenost mají se speciálními hodinami sdružení Přijdu včas i strážníci v Prostějově. Libor Šebestík, zástupce velitele, Deníku sdělil, že bezpečnostní komunikátor hodin prostějovskou městskou policii ještě „nezalarmoval“.