Ceremoniálu se zúčastnilo také několik tříd dětí z mateřských a základních škol v Brodě. Těm se hodiny s tlačítky velice líbily, děti rovnou přístroj otestovaly.

Střecha s hodinami symbolizuje domeček, uprostřed jsou bezpečnostní hlásiče na městskou policii a záchrannou službu, ve spodní části je odpadkový koš. Celek symbolizuje bezpečí a čistotu domova.

Autorkou nápadu je Jana Kostelníková z Prostějova, kde také vyrostly první takovéto hodiny v České republice. „Moje dcera chodila pozdě, z hřiště domů, a když jsem se jí ptala, proč nepřišla včas, ona mi řekla: „nemám hodinky”. A jak chcete dítěti vytýkat, že nemá hodinky. Ty jsem jí nedávala, aby je nerozbila, mobil v té době, před čtyřmi lety, se na hřiště nenosil. A mě napadlo, když stojí reklamní hodiny ve městě, proč by nemohly být i na hřišti,” popsala nápad Jana Kostelníková.

Zakokrhá kohout

Se svým nápadem oslovila zástupce města Havlíčkův Brod, ti oslovili několik firem v okrese, ale firma Pleas se nabídla uhradit celou částku.
„Byli jsme jednou z oslovených firem na Havlíčkobrodsku. Bezpečnost dětí nám připadala důležitá, proto jsme projekt zafinancovali,“ sdělil ředitel Pleasu Petr Nobst. Celkovou částku však nechtěl prozradit.

Děti hodiny také uslyší. Každý den v pravé poledne a pak vždy před soumrakem, v zimním čase v 16 hodin, v letním čase v 19 hodin, zakokrhá kohout. Děti tak budou vědět, že buď mají už jít domů na oběd, nebo že už se pomalu blíží tma a měly by se proto vrátit domů.

Hodiny dětským šampusem pokřtili starosta města Jan Tecl, místostarosta Ivan Kuželka, ředitel Pleasu Petr Nobst, autorka nápadu Jana Kostelníková, zástupci Policie ČR, záchranné služby a městské policie a zástupce občanského sdružení Přijdu včas. „Chci poděkovat za tyto krásné hodiny, které tady máme. Přeji si, aby děti nemusely mačkat ta tlačítka často, a přeji dětem, aby chodily domů včas, dělaly rodičům radost a aby hodiny dlouho sloužily,“ pronesl starosta Jan Tecl. K přání bezpečí a pořádku se připojili zástupci státní i městské policie a záchranáři.

Děti si na závěr mohly prohlédnout automobily záchranných složek.