Česká zemědělská akademie v Humpolci pořádá už dnes soutěž o Bramborový květ Vysočiny a Obchodní akademie a Hotelová škola v Havlíčkově Brodě se zítra přidá soutěží o Bramborovou pochoutku Vysočiny.

„Odborníci si na své přijdou v pátek. V sále havlíčkobrodského kulturního domu Ostrov se zúčastní, a to i za účasti nového ministra zemědělství Petra Bendla a předsedy Agrární komory ČR Jana Veleby, semináře nazvaného Brambory 2011,“ uvedl Josef Králíček z VÚB.
Ten dodal, že v průběhu semináře vystoupí kromě českých odborníků i zástupci bramborářů z Německa a Slovenské republiky. „Připravena je řada přednášek. Jedna z nich bude věnována i vývoji cen brambor z letošní sklizně a situaci, která letos panuje na domácím a zahraničním trhu,“ řekl Králíček.

Slavnosti brambor také na náměstí

Sobota už bude v Havlíčkově Brodě z velké části patřit veřejnosti. Havlíčkovo náměstí totiž ožije výstavou mnoha odrůd brambor, drobným prodejem, doprovodným kulturním programem a také divácky atraktivními soutěžemi.

Organizátoři připravili, stejně jako v loňském roce, soutěž v pojídání bramboráků a také ve škrábání brambor. A právě této soutěže se zúčastní například i bývalá poslankyně Evropského parlamentu, Jana Bobošíková.

Potvrdil to Petr Duben, předseda místní organizace Suverenity, Bloku Jany Bobošíkové, v Suché u Havlíčkova Brodu. „Po dohodě s organizátory by Jana Bobošíková měla v průběhu sobotního dopoledne krátce promluvit i k veřejnosti,“ poznamenal Duben.