VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradna pro neslyšící má vážné finanční problémy

Havlíčkův Brod – Nové kompenzační pomůcky, které si mohli handicapovaní koupit nebo zdarma půjčit, představila v rámci Dne otevřených dveří poradna Svazu neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě.

13.10.2011
SDÍLEJ:

Speciální budík sluchově postiženého člověka upozorní nejen světelným signálem, ale i vibrací. To byla jedna z moderních kompenzačních pomůcek, které klientům poradny v rámci Týdne sociálních služeb představila Jiřina Kocmanová (vpravo). Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Poradna tím vstoupila do akce Týden sociálních služeb, který se na Vysočině koná již potřetí. „Většinu těchto pomůcek jsme představili již na veletrhu sociálních služeb v Havlíčkově Brodě. Mezi novinky patří například sluchadla firmy Widex nebo speciální zesilovače firmy Anticer Plzeň,“ říká za vedení poradny Jiřina Kocmanová.

Například prostřednictvím osobního zesilovače může sluchově postižený nejen poslouchat rádio a televizi, ale také komunikovat s okolím.

Klientů přibývá

Další typ osobního zesilovače zase umožní handicapovanému dobře slyšet, aniž by používal tradiční sluchadlo, za které se někteří handicapovaní stydí nebo ho nemohou nosit ze zdravotních důvodů.

„Klientů nám v poslední době v poradně přibývá. Díky i pravidelným informacím v Deníku, si na nezájem stěžovat nemůžeme, ale co nám chybí, jsou finanční prostředky,“ posteskne si Kocmanová.

Jak upřesňuje, k nejdražším položkám, které Svaz neslyšících a nedoslýchavých za provoz poradny hradí, je nájemné. „Nájem nám automaticky roste, tak jako všude jinde. V současné době zaměstnáváme pouze jednoho pracovníka, a to za částku téměř symbolickou. Získávat peníze od klientů nebo z různé podnikatelské či obchodní činnosti ze zákona nesmíme. Jedinou šancí, jak uhradit nájem a služby s tím spojené, jsou sponzorské dary. S napětím očekáváme, co nám přinese příští rok,“konstatuje Kocmanová.

Proto i letos žádala poradna pro neslyšící město Havlíčkův Brod o finanční dotaci. Jak připomíná, podařilo se Svazu neslyšících v Havlíčkově Brodě získat od města například účelově vázanou dotaci v rámci projektu Město bez bariér.

„Uspořádali jsme v souladu s podmínkami dotace kulturně společenskou akci, která měla za cíl odstranit bariéry mezi světem neslyšících a osob zdravých a učit je vzájemně spolu komunikovat. Jak jsme ale zjistili, není nic výjimečného, že člověk slyšící vůbec netuší, jak mluvit s někým, kdo má sluchovou vadu,“ vypráví Kocmanová průběh netradičního společenského večera.

Podle Kocmanové nejsou neslyšící jedinou organizací, která je v současné době ve finanční tísni. „Ještě loni byla v našich prostorách otevřena poradna pro handicapované, která pomáhala klientům bez ohledu na typ postižení. Letos poradna skončila. Nejsou na ni peníze. Poradny tohoto typu ale končí z finančních důvodů na území celé republiky. Zůstanou zachovány ojediněle snad jen poradny v rámci kraje a ve velkých městech, Praze a Brně,“ popisuje Kocmanová situaci, v níž se dnes prakticky všechny poradenské organizace pro handicapované nacházejí.

Poradna pro neslyšící spolupracuje hlavně s externisty, kteří pro ni vykonávají svoji činnost zdarma. „Máme jednoho externistu, který navštěvuje klienty doma. Poradí, pomůže zajistit opravu sluchadel. Vesměs se jedná o klienty ve vysokém věku nebo nemocné,“ upřesňuje Kocmanová.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení