Oproti svým vrstevníkům je však přece jen něčím výjimečný. Zachránil lidský život.

A vlastně ne jeden, ale hned dva. Za to je Patrik Pačanda nominován do charitativního projektu Dětský čin roku v kategorii Záchrana lidského života. Dalším aspirantem je třeba středoškolák, který vytáhl z kolejiště muže se zaklíněnou nohou. Nebo chlapec, který zachránil spolužačku z ledové požární nádrže.

„Ani moc nevím, co ta soutěž znamená. Ale vím, že mě do ní přihlásila moje mamka,“ usmíval se bezelstně malý zachránce, jehož čin se dostal mezi pět semifinalistů ve své kategorii.

Vděčí za svůj život i za nejmladšího syna

„Bez něj a jeho bratra Staníka bych asi vykrvácela. A protože jsem v tu dobu byla těhotná, vděčím jim nejen za jeden, ale hned za dva životy,“ zavzpomínala na málem osudovou událost, která se stala vloni v červnu, Patrikova maminka Dana Pačandová.

Ta trpí epileptickými záchvaty a jeden z nich ji přepadl ráno, když si šla dělat ve svém domě do kuchyně kávu. Těhotná žena upadla na zem a udeřila se do hlavy. Tady ji na zemi v kaluži krve našel malý Patrik. Chlapec naštěstí v osudnou chvíli nezpanikařil.

„Díval jsem se ještě ráno na televizi a najednou jsem slyšel ránu. Běžel jsem do kuchyně a viděl jsem maminku, jak tam leží a má na hlavě krev. Tak jsem hned utíkal pro bratra Staníka, který byl taky doma, aby zavolal doktory,“ popisoval celou událost tehdy osmiletý Patrik.

„Slyšela jsem, jak křičí na svého bratra, aby zavolal záchranku. Vnímala jsem, ale nebyla absolutně ničeho schopná. Kdyby nebyl nikdo doma, došlo by k tragédii,“ otřásla se při více než rok staré vzpomínce Dana Pačandová.

Do domu, kde málem došlo k obrovskému neštěstí, tak naštěstí brzy přijeli lékaři, a také hasiči, kteří museli pomoci ženu, která byla v sedmém měsíci těhotenství, snést po schodech. Zkrátka konec dobrý, všechno dobré. „Jsem prostě ráda, že kluky mám,“ usmála se na závěr matka tři chlapců. Nebýt dvou z nich, nebyla by ona, ani její nejmladší dítě na světě.

Další zástupce

Patrik však není jediným zástupcem Havlíčkobrodska v letošním ročníku soutěže. V kategorii Dobrý nápad byla nominována dvanáctiletá Martina Koumarová, která chodí do havlíčkobrodské Základní školy Konečná. A právě za různorodou pomoc škole může Martina sbírat potřebné hlasy. Ta pomáhá třeba s výzdobou budovy, nebo se podle ní snaží ostatní žáci pomoci škole třeba šetřením. Internetové hlasování, které mají ve své kompetenci také pouze děti, skončí 13. listopadu.

O co jde v soutěži Dětský čin roku?
– Hlasování na strankách www.detskycinroku.cz potrvá do 13. Listopadu.
– Soutěž má šest kategorií, z nichž má každá pět semifinalistů.
– Vysočina má ještě třetího zástupce v kategorii Pomoc Přírodě. Kadidátem je studentka gymnázia ve Žďáře nad Sázavou Tereza Syslová, která také zachránila život malé veverky.
– Hlasují děti. Oceněný získá věcnou odměnu, subjekt uvedený na jeho přihlášce pak deset tisíc korun na školní pomůcky.
– Vyhlášení proběhne 1.prosince na Staroměstské radnici v Praze