To si slibuje město Přibyslav od nově nastavených pravidel pro zveřejnění informací o veřejných zakázkách.

Podle těchto pravidel bude město Přibyslav, jako jediné na Havlíčkobrodsku, zveřejňovat na webových stránkách veškeré informace, dokonce i o malých veřejných zakázkách, a to v ceně už od 20 tisíc korun. Zájemci o ně budou soutěžit stejně jako o zakázky v mnohem větším finančním objemu.

„Hlavní zásadou je, aby se i k provedení zakázek minimálního rozsahu mohli hlásit nejméně tři uchazeči,“ vysvětlil místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád. Podle jeho informací se už našly firmy, které mají o malé zakázky zájem. Hlásí se tak daleko větší počet uchazečů, z nichž si může město vybírat, což se projevuje i na cenách provedených prací.

Nízká cena neznamená kvalitu

„Podmínkou je zveřejnit naši nabídku s dostatečným předstihem, cílem je ušetřit finance, především u zakázek malého rozsahu,“ upřesnil místostarosta s tím, že rozhodující při výběru firmy není jen cena, ale také další podrobnosti nabídky, dobré reference či zkušenost, jakou město s vybranou firmou v minulosti mělo.

Podle starosty města Přibyslav Jana Štefáčka nejde v tomto případě o nějaký regionální boj s korupcí. „Dříve jsme se při výběru dodavatele samozřejmě řídili platným zákonem, ale některé zakázky se přidělovaly na základě přímé objednávky. V Přibyslavi každý každého zná, proto nelze hovořit o tom, že by město přidělovalo zakázky nečestným způsobem. Podle nových pravidel jenom stoupne počet zakázek, o které se bude soutěžit,“ zdůraznil starosta.

Nová pravidla s sebou přinesou podle místostarosty ovšem daleko vyšší nárůst administrativy, ale v konečném důsledku by se to městu mohlo vyplatit právě v úsporách.

Například podle přibyslavského podnikatele Milana Vlčka je dobře, že radnice bude zveřejňovat i zakázky malého rozsahu, o něž mohou zájemci soutěžit. Ovšem je třeba, aby radní byli při výběru opatrní a nenechali se strhnout například jen prvotní nízkou cenou, která nemusí automaticky znamenat kvalitu, naopak se může prodražit.

„Někdy se totiž může stát, že vítěz nabídne v počátku nízkou cenu, která se ale postupem doby výrazně zvedne a zadavatel spíš prodělá než vydělá. V takovém případě je potřeba ostražitost, pečlivě porovnávat jednotlivé nabídky a plnění zadaných podmínek si dobře hlídat,“ upozorňuje podnikatel.

„Že město Přibyslav zveřejňuje na webových stránkách informace o zakázkách malého rozsahu, je pro mě nová informace, ale považuji to za pozitivní,“ říká klempíř Zbyněk Benc z Přibyslavi.

Nepovažují to za nutné

Ostatní městské samosprávy, jako například město Světlá nad Sázavou, ale nepovažuje za nutné tak malé zakázky na internetových stránkách zveřejňovat, což ale neznamená, že by zájemci o tyto malé zakázky neměli možnost soutěžit v souladu se zákonem.
„V případě takových malých zakázek v tak nízké ceně oslovujeme přímo firmy, s nimiž máme dobré zkušenosti a z jejich nabídek vybíráme tu nejvýhodnější,“ říká starosta Jan Tourek. Informace o malých zakázkách za 20 až 50 tisíc se neobjevují ani stránkách města Ždírec nad Doubravou.

„U nás postupujeme v souladu se zákonem. Pro veřejné zakázky stanovila rada přísné podmínky. Takže i v případě, pokud jde o zakázky malého rozsahu, oslovujeme alespoň telefonicky několik firem a z nich pak vybíráme nejvhodnějšího uchazeče. Pokud jde například o nákup dvou počítačů pro městský úřad, výběrové řízení nevypisujeme, ale i tak oslovíme několik dodavatelů a vybíráme nabídku cenově nejvýhodnější,“ popisuje postup města Chotěboř tajemník Jiří Fišera.