Brambory sadbové i konzumní si zde lidé kupovali ve velkém z nabídky několika velkopěstitelů z Vysočiny. To doplnil drobný prodej zeleniny, mnohých výrobků z brambor, zejména různých pochoutek a k tomu všemu vyhrávala živá hudba.

Vrcholem trochu chladného dopoledne byly tradiční soutěže ve škrábání brambor a pojídání smažených bramboráků. Když zasedla desítka "škrábačů", převážně žen ke kbelíkům, v každém bylo pět kilogramů erteplí, zazněl startovní výstřel. Bohužel, ten nejdříve rozplakal okolo stojící diváky. A proč? Pan startér totož vložil omylem do pistole místo obyčejné poplašné nábojnice, tu se slzným plynem. Proto byl začátek plačtivý, ale ani to neubralo soutěžícím na škrábacím elánu. Dokonce převahu žen dokázal porazit muž, a to místní Ladislav Adamec, který 5 kg brambor zbavil slupky za 7.16 min. Tím dokoce překonal o jednu minutu rekord soutěže z roku 2005 o rovnou minutu.

Následně zasedlo na chodníku k připraveným stolům 16 (10 mužů, 6 žen) rychlopojídačů bramboráků a každý jich měl před sebou naloženo na talíři po jednom kilogramu, což představovalo 5 až 6 kusů. Po výstřelu, nyní již bez slz, se soutěžící pustili do rychlého polykání za účasti a hecování početného publika. Kilogram bramboráků spořádal jako první za 4.14 min. Jaroslav Němec, známý jedlík z Bystrého u Poličky.

"V loňském roce jsem byl druhý, a tak nyní mám ohromnou radost z vítězství. Jinak bramboráky dobře klouzaly do žaludku a tak je vše v pohodě. Jsem spokojen i s finanční prémií za nejrychlejšího jedlíka," uvedl po posledním soustě Jaroslav. Jinak mladý rychlopojídač z Bystrého je pověstný tím, že baští všechno a na čas. Například již dokázal spolykat 30 švestkových knedlíků za 3 minuty.

Z šesti pojídajících žen byla nejrychlejší brodská Iveta Zezuláková, ale s časem přesahujícím 14 minut. Navíc po ukončení soutěže všechny ženy potvrdily, že nyní na domácím jídelníčku brámboráky hodně dlouho nebudou.

Jaroslav Švanda