Pacienti mohou poradnu navštívit každé úterý v době od 8 do 9 hodin na onkologickém oddělení. „Problematika stravování je u onkologických pacientů jednou ze složek vedoucích k lepšímu léčebnému výsledku. Téměř u poloviny nemocných je již při zjištění nádorového onemocnění přítomna ztráta hmotnosti a zhoršený výživový, neboli nutriční stav,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Černo. Pokud není tomuto problému věnována pozornost, může se porucha výživy dále prohlubovat a oslabovat nemocného, což není pro další léčbu výhodné.

Nabízí dobré rady

Podle mluvčí Černo statistiky uvádějí, že více jak 80 procent onkologických pacientů v některé fázi nemoci trpí malnutricí - tedy nedostatkem živin. „Naše poradna nabízí onkologickým pacientům odborná doporučení pro výživu a také důležité rady, např. jak omezit žaludeční nevolnosti, pocity sucha v ústech, průjmové aspekty v době léčby, a podobně,“ zdůraznila mluvčí.

Součástí léčby a kvality péče onkologické pacienty je hodnocení nutričního rizika. Jedním ze stupňů této péče je pak konzultace nutričního terapeuta nebo přímo vyšetření v nutriční ambulanci nemocnice.

Zavedením nutriční poradny pro onkologické pacienty dochází ke zvyšování kvality péče o tyto pacienty. „Naše nemocnice se také zapojila do projektu Nutriční péče v onkologii. Více o projektu a problematice najdete na http://www.cnna.cz/nutricni/,“ upřesnila mluvčí.