V pozdním jaru do země zapíchl několik sazenic okurek, z jedné mu nečekaně vyrostl meloun.

„Sazenice byly roubované, koupil jsem je v místním zelinářství Zdenky Servítové, jedna z nich se mně od počátku zdála poněkud odlišná, ale soudil jsem, že v ruce mám jinou sortu okurek, brzy však byl rozdíl značný díky nápadně vykrojeným listům a tím, jak se rostlina po zahradě roztahovala, plazila se jedním směrem až k patnáct metrů vzdálené bráně a na opačné straně nejméně pět metrů, dále jí překážela stodola,” vzpomíná svůj mičurinský příběh pěstitel. Dodává, že rostlina nasadila značné množství květů, ale v plod se proměnil pouze jeden.

Slovo meloun pochází z řečtiny a znamená „velké jablko“, správný botanický název je lubenice obecná, (latinsky Citrullus lanatus). Jde o zeleninu, nikoli, jak se mylně soudí, o ovoce. Vypěstovat na zahrádce sladký a šťavnatý meloun je sen, který se u nás dá splnit jenom na jižní Moravě, říká odborná literatura, i když připouští, že se to může podařit také v teplých nížinách Hané a Polabí.

Prý je účinnější než vyhlášená Viagra
Dobrá zpráva nedávno přišla z Texasu. Doktor Bhimu Patil z Texaského A&M Institutu prokázal, že vodní meloun obsahuje účinné látky, které působí pozitivně na mužskou erekci.

Obsahuje totiž citrulin, který uvolňuje stěnu tepen a umožňuje lepší prokrvení penisu a erekci. To samé provádí sildenafil obsažený ve Viagře. Dokáže to i meloun z Vysočiny?