Zřejmě až výrok soudu definitivně rozhodne o tom, zda v Havlíčkově Brodě do budoucna vyroste obchodní dům společnosti Tesco. Dokud investor nebude mít skoupeny všechny pozemky, tak nákupní centrum, jehož stavba rozděluje nejen havlíčkobrodskou veřejnost ale i zastupitelstvo, stát u benzinové stanice při výpadovce na Prahu určitě nebude.

Restituentka Božena Kohoutová z Prahy, jejíž rodina byla v Brodě před lety majitelem tisíců metrů půdy, a tu ji stát na počátku padesátých let minulého století vyvlastnil, totiž žaluje Pozemkový fond České republiky.
Tématem sporu je otázka, k čemu by vlastně pozemek o velikosti zhruba pěti tisíc metrů čtverečních, který Kohoutová požaduje, a který potřebuje i investor, měl sloužit.

„Dvacet let čekám na vyřízení svých restitučních nároků. Postupuji přesně podle zákona, ničeho jsem se však nedočkala,“ konstatovala Kohoutová. Její spor s úřadem se týká pozemku, který by měl sloužit jako přístupová cesta k plánovanému Tescu. Podle ní jej měl stát nejdříve nabídnout restituentům, kteří nemohou nárokovat dnes již zastavěné plochy.
„Navíc hodnota majetku byla razantně snížena, protože se vypočítává podle toho, jakou měl cenu v roce vyvlastnění. Tedy na začátku padesátých let. A to je přece nesmysl,“ konstatovala restituentka.

Podle Petra Ošlejška, jednatele společnosti Nimiru, která výstavbu obchodního domu připravuje, je však tato žaloba účelová.
„Paní Kohoutová by mohla požadovat více pozemků v jiných lokalitách. Nyní jí ale jde zrovna o tento pozemek. A proč zrovna teď?“ položil řečnickou otázku Ošlejšek.

Účelovost odmítá

To však restituentka, která se podle vlastních slov pouze domáhá svých oprávněných nároků, rezolutně popírá. „To není v žádném případě pravda, jsem prostě věřitelem státu,“ dodala.

Otázka k čemu by tento pozemek měl být využitelný je skutečně prubířským kamenem celého případu. Tato lokalita je totiž od poloviny devadesátých let ve stávajícím územním plánu města vedena jako takzvaná rezerva.

„Ta by měla sloužit k případné stavbě severozápadního obchvatu. To znamená, že by se s ní do budoucna mělo počítat,“ vysvětlil havlíčkobrodský radní Libor Honzárek. Půda tedy může sloužit k zemědělským účelům, ke kterým by jí prý Božena Kohoutová chtěla případně využívat, nesmí však být v budoucnu zastavěna jinak než dopravní stavbou. Podle tohoto výkladu je tak zřejmě na zvážení pozemkového fondu, zda pozemek restituentům poskytne či nikoliv.

Podle Kohoutové však tato jeho účelovost skutečností, že se žádná silnice nestaví, zaniká. Jenže toto její tvrzení naopak popírá investor. Ten by prý navíc komunikaci opravdu vybudoval. A to v parametrech nutných pro případnou stavbu obchvatu.
„Pro nás by to byla další investice zhruba za šestnáct milionů korun. Podle našeho názoru je to tedy jasně ve veřejném zájmu,“ podotkl Ošlejšek.

Vyjádření Pozemkového fondu České republiky se Deníku nepodařilo získat.

Připomeňme, že celý spor komplikuje i avizovaný prodej potřebných městských pozemků. Kupní smlouva mezi městem a investorem, který by údajně do stavby celkově vložil okolo čtvrt miliardy korun totiž bude podepsána pouze v případě, že budou v jeho majetku všechny ostatní pozemky potřebné k výstavbě obchodního domu.