Město Přibyslav, Klub seniorů Pohoda, občanské sdružení Zdravá Vysočina Jihlava a Pečovatelská služba Přibyslav se zapojily do projektu Pěškotours a Rotoped Tours 2011. Ten se koná v průběhu měsíce října. Do akce, jejímž hlavním cílem je zvýšení pohybové aktivity seniorů, se v Přibyslavi zapojila necelá třicítka seniorů. Celá akce je celostátně koordinována lektory Národní sítě podpory zdraví. Loni se k ní připojila i Nadace Taťány Kuchařové, Krása pomoci.


„Chodím dnes a denně, protože mě to baví. Pořídila jsem si i krokoměr. Po operaci páteře mi lékaři doporučili pohyb, chůzi nebo kolo. Když nechodím, jsem jako rozlámaná,“ svěřuje se jedna z účastnic, Alena Kalendová, štíhlá blondýnka sršící energií, kterou by jí mohly závidět i mnohem mladší ročníky. Ani Bohuslava Močubová nedá na zdravý pohyb dopustit. „Procházím se ráda, většinou sama. Pohyb v přírodě zlepšuje náladu a kondici,“ říká další z účastnic akce Pěškotours 2011.

Pěškotours a Rotoped Tours jsou akce pro seniory, které před pěti lety odstartovalo Městské středisko sociálních služeb OÁZA v Novém Městě nad Metují. Odtud se rozšířily do celé republiky a letos pokračuje pátým ročníkem.

„Po celý říjen budou senioři v domovech, seniorských centrech a klubech sčítat ujeté nebo nachozené metry a kilometry s cílem společně dojet co nejdále, možná i objet celý rovník,“ říká za organizátory akce Marcela Mathesová.
„My rotoped nemáme, vsadili jsme na chůzi. Kilometry počítáme poctivě, je to otázka důvěry. Každých deset dnů účastníci akce nahlásí, kolik kilometrů ušli. Kdo má potíže s chůzí, může jet na kole,“ upřesňuje Jiřina Šillerová z Klubu seniorů Pohoda.

Jezdí na cyklostezce
Zatím téměř tři desítky přibyslavských účastníků ušlo přes 500 kilometrů a také na kole ujeli stejnou vzdálenost.
Někteří z účastníků využili i zcela novou přibyslavskou cyklostezku.
Například Alena Kalendová má za deset dní v nohách 116 kilometrů, její kolegyně Bohuslava Močubová 65 kilometrů.
Původní zaměření, tedy jízda na rotopedu a sčítání kilometrů, bylo loni na podnět novoměstského klubu Pohoda rozšířeno o aktivní chůzi. Pro ty, kdo nevlastní rotoped či nemohou jezdit na kole.

Start v každém zúčastněném regionu je uveden lektorem, a to formou besedy a přednášky o zdravém životním stylu. Cílovou skupinu tvoří lidé nad 60 let. Zapojit se mohou jak domovy pro seniory, tak seniorské kluby, ale i jednotlivci. V seniorském věku se u značné části populace objevuje ubývání aktivity a nedostatek pohybu. Hypomobilita je jen částečně způsobena zdravotními důvody a fyziologickým ubýváním sil a pohybových schopností ve vyšším věku.Ve značné míře se na ní ale podílí pasivita, způsobená nedostatečnou motivací k udržení kondice.