Více než 160 vystavovatelů bude k dispozici tisícům očekávaných návštěvníků na 21. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, který začne v pátek a potrvá do soboty. Otevřeno bude v pátek od 12 do 19 hodin a v sobotu od 9 do 17 hodin. Knihy zaplní Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě, ale doprovodný program se bude odehrávat i v galerii, muzeu, na staré radnici, v klubu Oko a na dalších místech města.
Desítky autorských čtení, besed, autogramiád, ale také přednášky, oslavy Karla Ha〜vlíčka Borovského či noční pozorování oblohy, pořádané Českou astronomickou společností, to je pár bodů z bohatého doprovodného programu veletrhu. Návštěvníci si ale z programu musí vybrat jen něco, vše stihnout nelze.

Do Brodu tradičně přijedou třeba Irena Obermannová, Jiří Dědeček, Ivan Klíma, Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, Jiří Stránský, Michal Viewegh a další. Vzácnými hosty budou pak například Robert Fulghum, Vlastimil Vondruška, Arnošt Goldflam či Tomio Okamura.
„Přibyl také Michal Ajvaz – bude číst z nového románu Zlatý věk. Přijede i srbský autor kontroverzního románu o válce v Kosovu – Svár Saša Stojanovič, pozvání přijal také lužicko-srbský autor Tomasz Nawka, který prezentaci své básnické sbírky doprovodí hrou na dudy. Návštěvníci uvidí také Eriku Bezdíčkovovou, která v dětství přežila Osvětim a bude podepisovat knihu Moje dlouhé mlčení,“ prozradila ředitelka veletrhu a jeho hlavní pořadatelka Markéta Hejkalová.

Na veletrhu budou představeny desítky nových knižních titulů, ale svůj prostor dostanou i výtvarní umělci či astronomie. Již tradičně se totiž v rámci veletrhu předává cena Littera Astronomica, tentokrát ji získá – a to již podruhé – astronom Josip Kleczek.
„Součástí veletrhu se letos nově stává seminář pro zahraniční bohemisty. Na veletrh přijede třicet překladatelů české literatury z Velké Británie, Finska, Srbska, Rakouska a dalších,“ vysvětlila Hejkalová. „Letos poprvé zazní na veletrhu i cizí jazyky,“ dodala. V cyklu česko-rakouských čtení Muškáty za okny a děti ve sklepě zazní čeština, němčina a slovenština.

Autor: Kateřina Malá