VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé hovořili s lidmi o aktuálních problémech

Lipnice nad Sázavou - Na přetřes přišlo při veřejném setkání i policejní obvinění bývalého lipnického starosty z několika trestných činů.

29.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Stránský

Setkání vedení obce s obyvateli Lipnice nad Sázavou se konalo ve čtvrtek večer v sále penzionu Brixen.

Starosta Leoš Bláha seznámil přítomné se stavem hospodaření obce, s refinancováním úvěrů, personálními změnami, výhledem rozpočtu na příští rok, novinkami na základní škole, opravami budov v majetku obce, přípravou projektů v rámci dotačního programu Obnovy venkova a v neposlední řadě i s hospodářskou trestnou činností bývalého starosty Ladislava Horkého, kterého už policisté obvinili z několika trestných činů. Bláha na úvod konstatoval, že hospodaření obce je v současné době ve stabilizovaném stavu.

„Obec platí faktury za služby či dodávky, dokonce jsme ve značné míře zaplatili vysoký podíl neuhrazených závazků z minulých let,” sdělil Bláha.  Ten seznámil obyvatele i s nutností refinancovat úvěry obce ve výši 4,4 milionů korun.

Lipnice nad Sázavou dříve platila dvěma bankám za úvěry 150 tisíc korun měsíčně. Uzavřela dlouhodobý úvěr ve výši 4,4 milionů, čímž vyplatila dva méně výhodné úvěry. Nyní bude po dobu deseti let splácet 110 tisíc korun čtvrtletně.
Dále byl obci poskytnut kontokorentní úvěr ve výši půl milionu korun na hrazení provozních výdajů. Obec za úvěr ručí jediným hodnotným majetkem, který má, a to lesními pozemky.

„Jedná se pouze o pozemky, nikoli o stojící stromy. Obec na těchto pozemcích může provádět běžnou hospodářskou činnost,” řekl starosta.

Kontrola tří finančních úřadů
Kontrolu vyúčtování dotací prověřují tři finanční úřady. To Lipnici nad Sázavou ztěžuje sestavení rozpočtu na příští rok.
„Tyto činnosti jsou velice rozsáhlé a nelze očekávat, že budou provedeny do konce tohoto roku ani do poloviny příštího roku,” připustil Bláha. Sestavit vyrovnaný rozpočet tak podle něj nebude vůbec jednoduché.

Dalším bodem programu byla základní škola, kde došlo k personální změně na postu ředitelky. Tou se na základě výběrového řízení stala Marie Opršálová, bývalá tamější učitelka.

„V letošním roce obec poskytla škole celkem 2,73 milionů korun, z toho 1 074 tisíc činila neuhrazená ztráta minulých let, kterou nyní obec musela doplatit,” informoval starosta.

Nová ředitelka pak informovala Lipnické o stále probíhající sbírce na pomoc škole, jejíž výtěžek půjde na obnovu vybavení školní kuchyně.
Obec chystá i čtyři projekty v rámci dotačních titulů Obnovy venkova. Na ně je možné čerpat až 90 % dotaci. Konkrétně jde o zpevnění komunikace v lokalitě U hradeb, opravu nádrže Kateřinka, kanalizaci pro školu, přilehlé bytové domy a dům s pečovatelskou službou a umístění mobiliáře na náměstí, který byl projektován v rámci celkové obnovy náměstí.

Posledním bodem zasedání bylo oznámení policie o zahájení trestního řízení vůči bývalému starostovi Ladislavu Horkému. Zastupitel a bývalý lipnický místostarosta, Jaroslav Prokš, chtěl tento bod z jednání stáhnout s odůvodněním, že bývalý starosta Horký není přítomen a byl řádně omluven.

Starosta Bláha s tím nesouhlasil a sdělil, že neříká nic jiného, než co je uvedeno v zápise ze zastupitelstva, který je veřejnou listinou. Příznivci bývalého starosty mezitím roznesli mezi přítomné letáky se seznamem, co všechno Ladislav Horký pro obec vykonal.

„Ale tady přece nikdo nezpochybňuje, že i za Horkého přišlo do obce velké množství peněz a že se udělalo velké množství práce. Ale pokud někdo udělal něco nesprávného, tak za to musí nést zodpovědnost,” reagoval místostarosta Marek Hanzlík, který vyjádřil poděkování každému, kdo pro obec v minulosti něco vykonal.

Autor: Petr Stránský

29.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení