Na svou příležitost však číhají lupiči. Objasněnost vloupání do rekreačních chat je už z principu poměrně nízká, majitelé objektů by proto v chatách neměli nic cenného nechávat.
„Od počátku letošního roku do konce října evidujeme 31 případů vloupání do rekreačních objektů, z toho sedm případů bylo objasněno,” informovala včera mluvčí havlíčkobrodské policie, Jana Mazourová. Loni ve stejném období zaznamenali policisté 23 případů vloupání, objasněno jich bylo rovněž sedm. „Počty vloupání do chat jsou přibližně stejné jako loni. Letošní číslo se může zdát vyšší, ale například za říjen jsme neměli ani jedno vloupání do rekreačního zařízení,” upřesnila Mazourová.
Jak uvedla, policisté i letos budou v rámci výkonu své služby zajíždět do rekreačních oblastí a kontrolovat chaty. Hlavní zodpovědnost za zajištění objektu proti vloupání však bude mít vždy vlastník. Například na Chotěbořsku kontroluje opuštěné chaty a chalupy nejen republiková policie, ale také občas i městští strážníci.
„Kontroly provádíme hlavně o víkendu, kdy během služby navštěvujeme místní části. Chotěboř jich má osm,“ upřesnil ředitel městské policie v Chotěboři, Jiří Novotný.
Zmírnit škody
Jak co nejlépe zabezpečit na zimu chatu nebo chalupu před zloději, na to je podle Jarmila Ronovského, vedoucího obvodního oddělení Policie ČR Chotěboř, každá rada drahá. „Obecně u případů vykrádání chat a chalup platí, že když se zloděj chce dostat dovnitř, tak se mu to povede. Těžko se najde způsob, jak tomu zabránit,“ konstatuje Ronovský.
Proto by se měli majitelé objektů snažit aspoň co nejvíc zmírnit škody. „Nenechávat na chatě cenné předměty, drahou elektroniku, nebo dokonce peníze. Zavřít a zabezpečit okenice.
Zamykat dveře mezi jednotlivými místnostmi se nevyplatí, protože nevítaný návštěvník je stejně vyrazí. Vlastník chaty bude mít ještě větší škodu na poničeném majetku,“ upozorňuje Ronovský.
Policisté z obvodního oddělení Chotěboř kontrolují rozsáhlou oblast nejen na Chotěbořsku, ale do jejich „rajónu“ ještě spadá část Seče. Podle Ronovského ale vykrádání chat a chalup v tomto obvodu není nijak masivní. V poslední době policisté takové případy ani nezaznamenali.
Ochránit majetek v opuštěných chatách a chalupách může podle starosty Jiřího Zatřepálka z Podmoklan nejen pravidelná kontrola policistů, ale i bdělost sousedů.
Bdělý soused je zkrátka k nezaplacení, shodují se chataři. „U nás máme asi pětatřicet chat a chalup. Policisté sem jezdí pravidelně, ale pomáhají si i sousedé navzájem, když vidí kolem opuštěné chaty podezřelé osoby, volají policii,“ říká starosta.
K Podmoklanům patří například osada Hudeč. Je památkově chráněná, vyznačuje se typickým podhorským charakterem venkovské architektury 18. a počátku 19. století. Už samotný vzhled chalup může zloděje lákat, neboť ve starobylých objektech předpokládá existenci historických cenností.
„Žije tady asi čtrnáct stálých obyvatel, kteří si ale všimnou, kdyby se tu někdo podezřelý potuloval. V minulosti tady došlo k vykradení jednoho objektu. Od té doby se nic podobného nestalo. Hůře na tom byl mlýn na samotě mezi Podmoklany a Braníšovem. Ten v minulosti vykrádali zloději pravidelně, ale pachatele už policie dopadla,“ vzpomíná starosta Podmoklan Jiří Zatřepálek.
Štěpánka Saadouni, Petr Stránský