Autorův hrdina válečnou anabázi prošel bez frčky a bez milenky, ale chuť na dobré jídlo si zajít nenechal. Svědčí o tom jeho nesmrtelné výroky. Švejk například vzpomíná:


„Z husích stehýnek jsme vyřezali špalíčky toho nejlepšího masa a hráli s nimi ovčinec na plátech čokolády”, nebo „Já jsem jednou vo sázku sněd čtyry husy a dvě mísy knedlíků se zelím”, ale také pohrdá jalovými housaty - „Zařvala dvě housata, ale to není žádné maso, to je měkkotina.”

Kulinářství táhne, jako katedrály
Lipničtí kuchaři připraví dva předkrmy - paštiku z husích jater s mandličkami a jeřabinovou omáčkou nebo husí játra na červeném víně s višněmi a hruškami, uvaří dvě husí polévky a z hlavních chodů hostům dá k výběru šest specialit. Budou to husí stehna, prsa a rolády v různých úpravách, na víně, na pivě, s dýňovým zelím, s mandlovou nádivkou, s houbovou omáčkou. A přílohy? - Šťouchané brambory, bramborové knedlíky, lokše a noky.

Přesně před rokem hostinec U České koruny navštívil viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a úspěšný spisovatel, Tomio Okamura. Muž japonsko-korejsko-českého původu Deníku řekl:

„Jen v rozvojových zemích činí tak vysoký podíl turistů v hlavním městě, jaký je v Praze, vypadá to, jakoby v regionech nebylo pro cizince nic zajímavého a přitom opak je pravdou.” Okamura přitažlivost míst dál od metropolí vidí v připomínce, že v nich žily vynikající osobnosti kultury a v dobré regionální kuchyni.

Turista má hlad za každého počasí
„Nesmíme se bát lokálních gastronomických specialit a místního piva, turista má hlad a žízeň za každého počasí a kulinářské zážitky patří ke spokojené dovolené stejně jako katedrály a obrazárny.”

Spisovatelův pravnuk Martin Hašek informoval, že husí hody začnou úderem poledne na svatého Martina, ať patron přijede na bílém koni či nikoli, a skončí čtvrtou hodinou po nedělním obědě.

Autor: Ivo Havlík