Konal se v penzionu Pastviny v podhůří Orlických hor. „Dialyzační léčba s sebou nese omezení nejenom zdravotní, ale i časová. Pro zdravého člověka běžné věci, jako je například rekreace, jsou pro dialyzovaného problém, i samotné vzdálení se od domova, z dosahu dialyzačního střediska. Proto jsme přišli s myšlenkou zorganizovat zkušební relaxační pobyt, o který byl překvapivě velký zájem,” sdělila vrchní sestra oddělení Ilona Pilařová.

„Pro dvanáct pacientů s doprovodem rodiny byl přichystán zajímavý program. Prohlídka bezbariérového zámku Častolovice a zámecké zahrady, obory a minizoo, pěší turistika po okolí s využitím nordic walkingových holí. Dále i návštěva hráze přehrady Pastviny s odborným výkladem a možností vstupu do hráze a přilehlé vodní elektrárny, projížďky po přehradě na šlapadlech, večerní grilování a posezení při hudbě, turnaj v šipkách,“ informovala o průběhu pobytu mluvčí nemocnice Petra Černo.

Součástí pobytu byl také individuální pohovor s klinickou psycholožkou nemocnice Irenou Komendovou. Nechyběla nabídka masáží a sportovní vyžití v malé tělocvičně s rotopedem. Dialyzovaní pacienti podstoupili svoji pravidelnou dialýzu v dialyzačním středisku v Rychnově nad Kněžnou.

Ohlasy na tuto první akci byly velice pozitivní. „Jsme pacienti s trvalým poškozením ledvin. Známe cestu na dialyzační oddělení a zpět domů. Proto velice oceňujeme aktivitu sester tohoto oddělení, kterou pro nás připravily. Program byl bohatý a zajímavý, pěkné počasí umocnilo zážitek z celého pobytu,” řekla za pacienty jedna z účastnic pobytu Božena Langpaulová.

„Další relaxační pobyt pro dialyzované pacienty chystáme na květen 2012. Více informací zájemcům podá vrchní sestra hemodialyzačního oddělení Ilona Pilařová. Relaxační pobyt se uskutečnil za podpory vedení naší nemocnice,“ uzavřela Černo.